جهان

سیلاب مرگبار در لیبیا؛ شمار آوارگان به 40000 رسید

یک هفته پس از وقوع سیلاب مرگبار در کشور لیبیا حکومت این کشور اعلام کرده است که تعداد آوارگان ناشی از این سیلاب بزرگ به 40000 نفر رسیده است و احتمال دارد که این ارقام افزایش پیدا کند.

حکومت لیبیا در تازه ترین گزارش حدود یک هفته پس از وقوع طوفان دانیل در شمال شرقی لیبی اعلام کرده است که سیل بی‌سابقه حدود 11300 نفر را کشته و 10100 نفر دیگر را تنها در درنا ناپدید کرده است. انتظار می رود که این ارقام افزایش یابد زیرا گروه های جستجو و نجات به طور خستگی ناپذیر برای یافتن بازماندگان تلاش می کنند.

هر چند محدودیت‌های دسترسی، جمع‌آوری آمار ها را در مناطقی که بیشترین آسیب دیده‌اند مانند شهر درنه جمع آوری داده ها محدود است و اما بر بنیاد اخریت یافته ها در حال حاضر تعداد آوارگان این سیلاب مرگبار حدود 4000 نفر گزارش داده شده است.

از سوی هم گزارش ها حاکی از آن است که هزاران آواره در حال حاضر، خطر قرار گرفتن در معرض مین های زمینی و مهمات منفجره جنگ (ERW) باقیمانده از سال ها درگیری در حال افزایش است، زیرا آب های سیل اکنون مین ها و ERW را منتقل کرده است، از جمله به مناطقی که قبلاً عاری از آن بوده است.

در همین حال یونسیف گزارش داده است که نزدیک به 300000 کودک در معرض طوفان دانیل اکنون با افزایش خطر اسهال و وبا، کم آبی بدن و سوء تغذیه روبرو هستند.

این درحالی است که همزمان با این مرکز ملی کنترل بیماری تاکنون حداقل 55 کودک را در اثر نوشیدن آب آلوده در درنه مسموم کرده است.

همزمان با این نیاز به کمک بشردوستانه به‌ویژه در درنا افزایش یافته است، جایی که برای نجات جان‌ها و کاهش رنج به کمک‌های فوری چندبخشی نیاز است. با وجود هزاران مجروح که نیاز مبرم به کمک پزشکی دارند، مراکز درمانی محدود عملیاتی درنا با کمبود کارکنان و کمبود تجهیزات حیاتی، داروها و لوازم مورد مواجه هستند.

گفتنیست که این شهر همچنین با کمبود شدید آب آشامیدنی دست و پنجه نرم می کند، زیرا شبکه های آب احتمالاً دیگر در بسیاری از مناطق فعال نیستند.

دکمه بازگشت به بالا