افغانستان

تعهد آلمان برای پذیرش احتمالی پناهجویان از ایتالیا

دولت آلمان همزمان با افزایش پناهجویان در ایتالیا اعلام کرده که تعهد خود مبنی بر پذیرش پناهجویانی که وارد ایتالیا می‌شوند را فراموش نکرده است.

نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان روز جمعه،۱۵ سپتمبر به رسانه‌های این کشور گفت «روند پذیرش داوطلبانه به دلیل اینکه ایتالیا هیچ تمایلی به تطبیق پروسه دوبلین و بازگرداندن مهاجران نشان نداده است، به حالت تعلیق درآمده بود.»

دویچه وله همچنان به نقل از نانسی فیزر گزارش داده که «البته اکنون واضح است که ما همبستگی خود را نشان می‌دهیم و همچنین به تعهد خود [در زمینه پذیرش مهاجران از ایتالیا» عمل می‌کنیم.»

این در حالی است که ایتالیا با ورود بی‌سابقه‌‌ی مهاجران مواجه شده و جورجیا ملونی، نخست‌وزیر دولت راست‌گرای این کشور گفته است که فشار مهاجرتی که ایتالیا از ابتدای سال جاری تجربه می‌کند، هنوز هم ادامه دارد.

او تاکید کرده که ایتالیا و اروپا این رقم بسیار بالای از مهاجران را نمی‌تواند بپذیرد. خانم ملونی خواستار اقدامات «فوق‌العاده» شده و از اورزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا خواست که به جزیره لامپدوسا سفر کند و وضعیت را از نزدیک مشاهده نماید.

گفتنی است که جزیره‌ی لامپدوسا -که بین سیسیلی و شمال افریقا موقعیت دارد- طی روزهای اخیر شاهد ورود بی‌سابقه‌ای مهاجران بوده و طبق گزارش‌های موجود، روزانه بین ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ مهاجر خود را به این جزیره رسانده‌اند.

وزارت داخله ایتالیا اعلام کرده که از ابتدای سال روان میلادی به اینسو حدود ۱۲۷ هزار و ۲۰۰ نفر (تا ۱۵ سپتمبر) خود را با قایق به ایتالیا رسانده اند. این آمار نسبت به عین زمان در سال گذشته، افزایش بی‌سابقه‌ی ورود پناهجویان به اروپا را نشان می‌دهد.

گزارش‌ رسانه‌های آلمانی همچنان حاکی است که آلمان در ابتدا وعده پذیرش ۳۵۰۰ پناهجو را داده بود. از این میان حدود ۱۷۰۰ نفر که به دنبال حمایت بودند به آلمان منتقل شده اند و سپس این افراد مراحل پناهندگی خود را در این کشور دنبال می‌کنند.

وزارت داخله آلمان روز چهارشنبه هفته گذشته به دلیل افزایش درخواست‌ پناهندگی و تجمع پناهجویان در ایتالیا اعلام کرد که روند پذیرش دواطلبانه را تعلیق می‌کند اما نانسی فیزر اخیرا در صحبت‌هایش گفته است که «البته اکنون واضح است که ما همبستگی خود را نشان می‌دهیم و همچنین به تعهد خود عمل می‌کنیم.»

دکمه بازگشت به بالا