افغانستاناقتصادپناهندگان

صادرات ماهانه بیش از 80 هزار متر مربع قالین افغانستان به خارج

اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش زون غرب کشور می‌گوید ماهانه بالغ بر ۸۰ هزار متر مربع فرش به بازارهای جهانی صادر می‌شود و حجم صادرات همچنان رو به افزایش است.

مقام های این اتحادیه اما می گویند که دسترسی مستقیم به بازارهای جهانی ندارند، اما قالین های افغانستان از طریق پاکستان به بازار کشورهای اروپایی و آمریکایی ارسال می شود.

محمد رفیع نادری رئیس اتحادیه گفت: طبق بررسی های انجام شده در سال 1402 می توان گفت ماهانه 80 تا 100 هزار متر مربع فرش به کشورهای مختلف صادر می شود.

وی گفت که معمولاً فرش از طریق پاکستان به آمریکا، کانادا، انگلیس، کشورهای اروپایی و برخی کشورهای آسیایی صادر می شود.

در همین حال، فروشندگان قالین در شهر هرات با ابراز نگرانی می‌گویند که اگرچه بازار قالین بهبود یافته است، اما نمی‌توانند فرش دستباف داخلی را مستقیماً به بازارهای جهانی ارسال کنند.

به گفته آنها، قالین های افغانستان همچنان به عنوان بافته شده در کشورهای همسایه به بازارهای جهانی صادر می شود و تاکید کردند که نیاز به ترویج قالین افغانی وجود دارد.

عبدالخالق قادری، یک فروشنده قالین گفت: «الان تاجر نمی‌آیند، حالا کالاهای ما به پاکستان می‌رود و از پاکستان، قالین‌های ما به نام کالاهای پاکستانی به خارج از کشور صادر می‌شود».

در همین حال، ریاست صنعت و تجارت هرات می گوید که روند صادرات قالین به خارج از کشور اخیراً بهبود یافته است، بنابراین تلاش ها برای بهبود صنعت قالین و صادرات آن به بازارهای جهانی ادامه دارد.

بشیر محمد سیرت، رئیس اداره صنعت و تجارت هرات گفت: “در هر منطقه، مکان هایی برای صادرات بهتر، کنترل و بسته بندی خوب انتخاب شده است.”

به گفته وی، به دلیل صادرات قالین از هرات، تسهیلاتی در نظر گرفته شده است که در آن قالین بسته بندی شود.

دکمه بازگشت به بالا