افغانستانجهان

مجمع عمومی سازمان ملل؛ گوترش: جمعیت بزرگی از مردم افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارند

انتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در آغاز اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با تاکید بر نادیده گرفتن دوامدار حقوق زنان و دختران در افغانستان افزوده که جمعیت بزرگی از مردم در این کشور نیاز به کمک‌های بشری داشته که شمار نیازمندان به ۷۰ درصد رسیده است.

هفتاد‌وهشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد روزسه‌شنبه، بیستم سپتامبر با حضور رهبران و نمایندگان ارشد کشور‌‌ها در مقر این سازمان در نیویارک برگزار شد.

آقایی گوترش در جریان سخنرانی خود در این نشست با اشاره به وضعیت افغانستان افزوده است که « در افغانستان به صورت تکاندهنده، هفتاد درصد مردم به کمک‌های بشری نیاز دارند و همچنان حقوق زنان و دختران به صورت سیستماتیک نادیده گرفته شد».

بر اساس گزارش‌ها مجمع عمومی سازمان ملل متحد با شعار « اعتماد‌سازی و احیای مجدد همبستگی جهان» و ممترکز با اهداف توسعه پایدار و تغییرات اقلیمی، وضعیت حقوق بشر، جنگ اوکراین، وضعیت حقوق زنان در افغانستان، چالش‌های امنیتی در جهان، زیست محیطی و صلح و توسعه پایدار برگزار شده است.

همچنین دبیر کل سازمان ملل به منازغات و چالش‌ها در سراسر جهان اشاره کرده و از همه‌ی کشور‌های جهان خواسته تا به تعهدات شان مطابق منشور سازمان ملل عمل کنند.

گفتنی است که مجمع عمومی سازمان ملل برای سومین سال متوالی بدون حضور نماینده از افغانستان به دلیل به رسمیت نشاختن امارت اسلامی در سطح بین المللی دایر شد.

در همین حال به دنبال دبیر کل سازمان، جوبایدن رییس جمهور امریکا در اجلاس عمومی سازمان ملل بدون نام بردن از افغانستان و با اشاره بر جنگ اوکراین و تغییرات اقلیمی سخنرانی کرد.

این در حالی است که پس به قدرت رسیدن امارت سازمان ملل و نهاد‌های حقوق بشر از نقض حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، بی‌ثباتی، فقر و مهاجرت در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا