افغانستان

کشورهای اروپایی خواستار رسیدگی به تبعیض جنسیتی علیه زنان و دختران در افغانستان شدند

وزیران خارجه ۱۲ کشور همزمان با برگزاری هفتاد وهشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفته‌اند بیش از دو سال است که زنان و دختران در افغانستان برخی از شدیدترین اشکال تبعیض جنسیتی و نقض شدید حقوق بشر را در جهان تحمل کرده اند.

وزیران خارجه کشورهای آلبانی، بلژیک، کابو ورد، کاستاریکا، کرواسی، دانمارک، فرانسه، آلمان، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، مالت و اسپانیا روز سه‌شنبه، بیست‌وهشتم سنبله در حاشیه نشست مجمع عمومی نشستی را تحت عنوان مقابله با تبعیض جنسیتی هدف‌مند علیه زنان و دختران در افغانستان برگزار کردند.

این نشست را وزیر خارجه‌ی لوکزامبورگ و مرکز جهانی «مسئولیت حفاظت» میزبانی می‌کرد. در بیانیه‌ای که در انتهای این نشست منتشر شده آمده است که طالبان معاهدات کلیدی حقوق بشر از طریق سیاست ها و اقدامات محدودکننده ای که زنان و دختران را هدف قرار می دهد و انکار حقوق انسانی و آزادی های اساسی آنها را تداوم می بخشد، نقض کرده است.

وزیران خارجه ۱۲ کشور به نقل از کارشناسان سازمان ملل گفته‌اند که مقیاس تبعیض جنسیتی در افغانستان «در سطح جهانی بی‌نظیر است.» به گفته‌ی آنها، تداوم این اقدامات به احتمال زیاد به آزار و اذیت جنسیتی، جنایت علیه بشریت و تفکیک جنسیتی منجر می‌شود.

آنان خواستار رسیدگی به اعمال تبعیض آشکاری شده‌اند که زنان و دختران را از داشتن زندگی عادی محروم می‌کند. این وزیران همچنان گفته‌اند که « جامعه بین المللی باید راه های موثری را بیابد تا طالبان را در قبال تبعیض جنسیتی سیستماتیک علیه زنان و دختران پاسخگو بداند»

دکمه بازگشت به بالا