افغانستان

تجلیل از «روز جهانی صلح» همزمان با افزایش سطح خشونت در جهان

بیست‌ویکم سپتامبر مصادف است با روز جهانی صلح. از این روز در سال ۲۰۲۳ در حالی تجلیل می‌شود که سطح صلح جهانی تنها در سال جاری ۰.۴۲ درصد و طی بیشتر از یک دهه گذشته ۳درصد کاهش یافته است.

از ۲۱ سپتامبر اولین بار در سال ۱۹۸۲ میلادی به‌نام «روز صلح» یاد شد و از آن زمان تاکنون توسط بسیاری کشورها، گروه‌های سیاسی، گروه‌های نظامی و افراد مختلف به‌منظور نبود جنگ و خشونت و گاهی یک آتش‌بس موقت در مناطق جنگی مورد استفاده قرار گرفته است.

یافته‌های جهانی طی دو دهه گذشته نشان می‌دهد که سطح خشونت جهانی همواره در حال افزایش بوده و در موازات آن، سطح صلح جهانی با کاهش چشم‌گیری همراه شده است.

طبق شاخص جهانی صلح در سال ۲۰۲۳، صلح جهانی طی ۱۵ سال گذشته بیش از سه درصد کاهش یافته و تبعات آن در افزایش خیره‌کننده‌ی آمار مهاجرت، آوارگی‌های دسته‌جمعی، شیوع همه‌گیری و دوقطبی شدن سیاسی بازتاب یافته است.

گفتنی است که طبق شاخص صلح جهانی، افغانستان برای ششمین سال متوالی به عنوان کم‌صلح‌ترین کشور جهان در سال ۲۰۲۳ معرفی شده است. یمن، سوریه، سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کنگو به ترتیب کشورهایی هستند که بعد از افغانستان فهرست شده‌اند.

کشورهای ایسلند، دانمارک، ایرلند و نیوزلند به‌عنوان صلح‌آمیزترین کشورهای سراسر جهان بر اساس شاخص صلح جهانی سال ۲۰۲۳ تعیین شده‌اند. این گزارش کشورها را بر اساس ۲۳ شاخص در سه معیار شامل «ایمنی و امنیت اجتماعی»، «میزان درگیری داخلی و بین‌المللی مداوم» و «درجه نظامی شدن» رتبه‌بندی کرده است.

 

دکمه بازگشت به بالا