افغانستان

طالبان با طرح آمریکایی‌ها و تجهیزات چینی در حال ایجاد بزرگترین شبکه‌ی نظارتی در افغانستان است

خبرگزاری رویترز گزارش داده که طالبان در حال ایجاد بزرگ‌ترین شبکه‌ی نظارتی دوربین‌ با طرح آمریکایی‌ها و تجهیزات مخابراتی شرکت هوآوی چین در شهرهای بزرگ افغانستان است.

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله حکومت سرپرست به این رسانه گفته است که از نقشه‌ی امنیتی که قبلاً توسط آمریکایی‌ها به حکومت پیشین طرح شده بود، استفاده خواهند کرد.

او همچنان افزوده است در باره عملی شدن این نقشه، با شرکت هوآوی،‌ سازنده تجهیزات مخابراتی چین، جهت نصب دوربین‌های امنیتی در شهرهای بزرگ افغانستان مشوره شده است.

حکومت سرپرست هدف از این اقدام را تامین امنیت و جلوگیری از حملات احتمالی داعش عنوان کرده است.

گفتنی‌ست که مبارزه با گروه داعش توسط امارت اسلامی شرط اساسی تعامل این حکومت و شماری از کشورهای خارجی از جمله ایالات متحده و چین می‌باشد.

طبق گزارش رویترز، دو طرح برای ایجاد شبکه‌ی نظارتی دوربین در شهرهای بزرگ افغانستان وجود دارد؛ یکی طرح آمریکا و دیگر آن از سوی ترکیه تنظیم شده است. اما در باره طرح ترکیه هیچ گونه معلومات ارائه نشده است.

این در حالی است که شماری از تحلیلگران توانایی مالی حکومت سرپرست برای عملی ساختن این طرح را زیر سوال برده‌اند.از سوی هم، نهادهای حقوق بشری ایجاد دوربین‌های نظارتی را در سطح شهر دخالت در حریم خصوصی شهروندان می‌دانند و تاکید می‌کنند که چنین طرح‌ها برای سرکوب اعتراضات شهروندان راه اندازی می‌شود.

قابل یادآوری است که وزارت داخله‌ی امارت اسلامی چیزی کم یک ماه پیش از نصب ۶۲ هزار دوربین امنیتی در شهر کابل خبر داده بود.

دکمه بازگشت به بالا