افغانستانجهان

مخالفت همه‌جانبه شورای امنیت با طالبان؛ آپارتاید طالبان در هنجارهای بین‌المللی تعریف شود

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد طی برگزاری یک نشست ویژه، نسبت به نقض گسترده و هدفمند حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان ابراز نگرانی عمیق کردند.

در این نشست، رییس دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفت که طالبان همچنان به اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های شدید علیه حقوق اساسی زنان و دختران ادامه داده‌اند.

همچنین مدیر اجرایی زنان سازمان ملل متحد، خواستار تدوین و تعریف رسمی مفهوم آپارتاید جنسیتی در اسناد و معاهدات بین‌المللی حقوق بشر شد تا بتوان بر اساس آن، طالبان را به دلیل نقض هدفمند حقوق زنان محکوم و مجازات کرد.

علاوه بر این، سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل نیز خواستار برگزاری یک نشست اضطراری ویژه مجمع عمومی به منظور رسیدگی به موضوع آپارتاید جنسیتی علیه زنان و دختران افغانستان شد.

اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت از جمله نمایندگان کشورهایی همچون ایالات متحده و فرانسه، خواستار اعمال فشارها و تحریم‌های بیشتر علیه مقامات طالبان به منظور رفع محدودیت‌ها و محرومیت‌های غیرقانونی زنان شدند.

علاوه بر این، ۱۱ کشور غربی و عربی نیز طی صدور بیانیه‌ای مشترک، رفتار و برخورد طالبان با زنان را به مثابه آزار و اذیت هدفمند جنسیتی محکوم کردند.

فراتر از موضوع حقوق زنان، نمایندگان کشورهای عضو از حضور فزاینده گروه‌های دهشت‌افگن و تشدید روند رادیکالیسم و افراط‌گرایی در افغانستان اظهار نگرانی عمیق نمودند.

دکمه بازگشت به بالا