افغانستانزندگی

روزهای سخت گردشگری افغانستان؛ تنها مردان در افغانستان گردش می‌کنند

همزمان با روز جهانی گردشگری، گردشگران داخلی افغانستان می‌گویند پس از بازگشت طالبان به قدرت، فضای گردشگری در این کشور به شدت مردانه و تک‌جنسیتی شده است.

آن‌ها می‌افزایند، با وجود اینکه امنیت راه‌ها نسبت به گذشته بهبود یافته، اما حضور گردشگران در مقایسه با دوران قبل از طالبان بسیار اندک است.

گردشگران می‌گویند در حالی که امکان سفر به مناطق دیدنی همچنان وجود دارد، اما آن شور و هیجان و انگیزه‌ای که در گذشته برای گردش و تفریح داشتند، دیگر وجود ندارد.

علاوه بر این، طالبان اخیرا با صدور فرمانی، حضور زنان و دختران را در برخی از مناطق دیدنی و تاریخی مانند بند امیر ممنوع اعلام کرده است. این محدودیت‌ها موجب کساد شدن بازار صنعت گردشگری و تاثیر منفی بر معیشت مردم محلی شده است.

گردشگران هشدار می‌دهند اگر روند جاری ادامه یابد و محدودیت‌های بیشتری بر صنعت گردشگری اعمال شود، تعداد گردشگران خارجی نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

در عین حال، مقامات طالبان از افزایش تعداد گردشگران خارجی پس از به قدرت رسیدن خود خبر داده‌اند. اما آگاهان این حوزه می‌گویند، ادامه روند برحال و گسترش محدودیت‌ها می‌تواند به صنعت گردشگری آسیب جدی وارد کند.

صنعت گردشگری که در دو دهه گذشته روند رو به رشدی داشت، اکنون با چالش‌ها و موانع در رژیم نامشروع طالبان مواجه شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا