افغانستانجهان

نشست فارمت مسکو آغاز شد

نشست فارمت مسکو با حضور هیئت امارت اسلامی به ریاست امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی آغاز شد.

این نشست در رابطه به افغانستات امروز جمعه، ۷ میزان در شهر کازان جمهوری تاتارستان فدراتیف روسیه برگزار شده است.

به گزارش رسانه‌های روسی، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی در نشست فارمت مسکو گفت که امارت اسلامی به‌گونه اساسی با داعش مقابله کرده است.سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی همچنان گفته استکه مشکل اساسی افغانستان نسخه‌های پیشنهادی خارجی است. کشورهای که به گفته او از فرهنگ افغان‌ها بی‌خبر اند.

براساس خبرنامه وزارت خارجه امارت اسلامی، آقای متقی در سخنرانیش در این نشست گفته است که امارت اسلامی وعده اش را در این زمینه که اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان تهدیدی متوجه جهان، منطقه و کشورهای همسایۀ افغانستان باشد، به‌خوبی عملی کرده است.

آقای متقی افزود که امارت اسلامی توانسته مخفی‌گاه‌های داعش را در سراسر کشور به‌گونه مسلکی از بین ببرد و “آخرین تلاش‌های توطئه‌ای بزرگ علیه امنیت منطقه به‌شمول افغانستان را” نیز خنثی کند.

او افزود که تجارب علمی و عملی نیم قرن گذشته نشان داد که ریشۀ اصلی بحران افغانستان “تطبیق نسخه‌ها، مادل‌ها و فرمایشات بیرونی در امور داخلی بود که در آن جغرافیا، تاریخ، فرهنگ و ارزش‌های دینی و اجتماعی نادیده گرفته شده بود.”

سرپرست وزارت خارجه در ادامه صحبت‌هایش افزود که امارت اسلامی در دوسال گذشته باوجود تحریم‌ها و بدون کمک و حمایت جهتی، جنگ را خاتمه داده، امنیت مطمئن را ایجاد کرده، حکومت را مرکزی و بودیجه را مستقل ساخته و تهدیدات را رفع کرده است.

او افزود”این همه را حکومت به اصطلاح همه‌شمول طی بیست سال گذشته با صدهاهزار نیروی خارجی و داخلی، تسلیحات پیشرفته، حمایت مالی گسترده و حمایت سیاسی کشورهای منطقه و غربی نتوانست بدست آرد که علت اساسی فروپاشی آن ایجاد بحران مشروعیت در پیشگاه مردم در نتیجۀ پذیرفتن فرمایشات بیرونی و برخاستن مردم در مقابل آن بود.”متقی در ادامه صحبت‌هایش از کشورها، به‌خصوص کشورهای همسایه خواست که بجای پیشنهاد نسخه در نحوۀ حکومت‌داری برای افغانستان، با امارت اسلامی در همه عرصه‌ها کار رسمی را آغاز کنند.

در همین حال ضمیر کابلوف، نماینده روسیه برای افغانستان گفته است که نباید اجازه داد که کشورهای غربی از مسئولیت فرار کنند و مسئولیت را بر دوش کشورهای منطقه بگذارد.نماینده روسیه برای افغانستان پیش ازین از نشست فارمت مسکو به عنوان یک دیالوگ سیاسی یاد کرده و گفته بود که نمایندگان امارت اسلامی از ایجاد یک حکومت همه شمول در افغانستان اطمینان بدهند.خبرگزاری تاس روسیه به نقل از کابلوف به روز پنج‌شنبه گزارش داد اگر امارت اسلامی درخواست‌های جهانی را در مورد تشکیل حکومت همه شمول بپذیرند ، ممکن است که روسیه حکومت آنان را به رسمیت بشناسد.

آقای کابلوف روز گذشته همچنان در گفتگو با رسانه روسی آر‌تی‌وی‌آی گفته است که اعضای امارت اسلامی در این نشست “اشتراک کننده” نه بلکه “مهمان” هستند.براساس گزارش‌ها در این نشست نمایندگان ده کشور، از جمله چین، پاکستان، ایران، هند، قزاقستان، قیرغیزستان، تاجیکستان و ازبیکستان شرکت کرده‌اند و نمایندگان کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و ترکیه به‌عنوان عضو ناظر اشتراک دارند.نماینده روسیه برای افغانستان اما گفته است که در نشست فارمت مسکو کسی به نمایندگی از ایالات متحده امریکا حضور نخواهد داشت.

 

دکمه بازگشت به بالا