جهانویدئو

سوئیس دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان را متهم کرد

دادستان فدرال سوئیس روز پنج شنبه اعلام کرد که علیه دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان کیفرخواستی را به اتهام دریافت رشوه و اداره یک سازمان جنایی مفصل موسوم به "دفتر" تنظیم کرده است.

گلنارا کریموا، دختر اسلام کریم اف – که از 1991 تا 2016 بر ازبکستان حکومت کرد – متهم به رهبری عملیاتی است که گفته می شود صدها میلیون دلار رشوه از شرکت های مخابراتی دریافت کرده است.

دادستان فدرال سوئیس روز پنج شنبه اعلام کرد که علیه دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان کیفرخواستی را به اتهام دریافت رشوه و اداره یک سازمان جنایی مفصل موسوم به “دفتر” تنظیم کرده است.او این اتهامات را رد می کند.

دفتر دادستان کل (OAG) گفت که پول از طریق حساب های بانکی در چندین کشور قبل از انتقال به حساب های سوئیس انجام می شود.

OAG گفت: “صاحبان ذینفع این حساب های بانکی “مردان کاه” بودند و بدین ترتیب این واقعیت را پنهان کردند که گلنارا کریموا ذینفع واقعی بود.”

مبالغ هنگفتی در میان بود و بیش از 340 میلیون فرانک سوئیس (370 میلیون دلار) قبلاً مصادره شده بود تا به ازبکستان بازگردانده شود.

بیش از 440 میلیون فرانک از دارایی‌ها در جریان دادرسی علیه کریموا و یک متهم دیگر، مدیر کل سابق شعبه ازبکستانی یک شرکت مخابراتی روسیه که در کیفرخواست نامی از آن برده نشده است، توقیف شده است.

کریموا زمانی یک تاجر موفق و نماینده کشورش در سازمان ملل در ژنو بود.

او در حال حاضر در زندان ازبکستان به سر می برد، پس از آن که در سال 2019 به دلیل نقض شرایط حبس خانگی خود پس از دریافت پنج سال حبس در سال 2015 به اتهام اختلاس و اخاذی به زندان افتاد.

وکیل سوئیسی گرگوار مانژات گفت کریموا با اتهامات مخالفت کرد و برای تبرئه خود مبارزه خواهد کرد.

او به رویترز گفت: «تئوری سازمان جنایی کاملاً مورد مناقشه است. دادستان سوئیس تنها یک سال پیش، 10 سال پس از شروع تحقیقات، آن را از کلاه بیرون کشید.

OAG گفت که حداقل از سال 2001 تا 2013، کریموا رهبری یک سازمان جنایی معروف به “دفتر” را بر عهده داشت که شامل چندین ده نفر و تعداد زیادی شرکت است که فعالیت های مجرمانه خود را به عنوان یک تجارت حرفه ای انجام می دادند و در عین حال به خشونت و ارعاب متوسل می شدند. .

در کیفرخواست آمده است که شرکت های خارجی که مایل به فعالیت در بخش مخابرات ازبکستان بودند، مجبور بودند به کریموا رشوه بدهند، که “از موقعیت دوگانه او به عنوان دختر رئیس جمهور و به عنوان یک مقام دولتی ازبکستان سوء استفاده کرد و به او نفوذ نامحدودی داد.”

این پرونده به دادگاه جنایی فدرال سوئیس ارسال شده است.

دکمه بازگشت به بالا