افغانستانجهان

فعالیت سفارت افغانستان در هند متوقف شد

سفارت افغانستان در هند اعلام کرده که فعالیت نمایندگی سیاسی خود در دهلی‌نو را متوقف کرده است.

سفارت افغانستان در هند روزشنبه، هشتم میزان با نشر اعلامیه‌ای در صفحه ایکس نوشته است که سفارت افغانستان به دلیل عدم حمایت کشور میزبان، ناکامی در برآورده‌ساختن انتظارات در بخش خدمت به منافع افغانستان، کاهش پرسونل و منابع متوقف شده است.

در اعلامیه‌ای این سفارت آمده است که «این تصمیم، با وجودی که تأسف‌بار است، پس از بررسی دقیق، با درنظرداشت روابط تاریخی و مشارکت دیرینه میان افغانستان و هند اتخاذ شده است».

همچنین این سفارت فقدان حمایت اساسی دولت میزبان را از عامل اصلی توقف فعالیت افغانستان درهند دانسته است.

ازسوی سفارت افغانستان در هند افزوده که «ما به کمبودهای خود در برآورده‌کردن انتظارات و الزامات لازم برای تأمین منافع افغانستان اقرار می‌کنیم که دلیل آن عدم حمایت دیپلماتیک در هند و عدم موجودیت یک دولت فعال قانونی در کابل می‌باشد».

به گفته این سفارت خدمات کنسولی در برخی شهر‌های هند به شهروندان کشور ارایه خواهد شد و مطابق ماده‌ی ۴۵ کنوانسیون ویانا تمامی اموال و امکانات آن به کشور میزبان تحویل داده می شود.

این در حالی است که روزگذشته یک منبع آگاه از سفارت افغانستان در دهلی در صحبت با خامه خبر‌های منتشر شده مبنی بر توقف فعالیت سفارت در دهلی را رد کرده و تاکید کرده بود که سفارت افغانستان بر ادامه‌ی فعالیت و حمایت از شهروندان افغانستان در آن کشور ادامه می دهد.

گفتنی است که سفارت افغانستان در هند پس از به تسلط امارت اسلامی از سوی دیپلمات‌های دولت پیشین اداره می شد.

Image

Image

دکمه بازگشت به بالا