افغانستان

کاظمی‌قمی: آمریکا همچنان به شیطنت‌های خود در افغانستان ادامه می‌دهد

سفیر و نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان گفت که علی‌رغم خروج آمریکا از افغانستان، «واشنگتن هنوز در امور داخلی» این کشور مداخله می‌کند.

حسن کاظمی‌قمی، سفیر و نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان، در پایان پنجمین اجلاس فرمت مسکو پیرامون افغانستان به میزبانی شهر قازان در جمهوری تاتارستان روسیه اظهار داشت: «شکل‌گیری گروه تماس توسط کشورهای همسایه افغانستان را مهمترین دستاورد نشست امسال است، باوجود آنکه بیش از دو سال از فرار آمریکایی‌ها از افغانستان سپری می‌شود، اما این کشور همچنان به شیطنت‌های خود در افغانستان ادامه می‌دهد و به‌ دنبال ایجاد دغدغه و نگرانی برای کشورهای منطقه، از جمله همسایگان افغانستان است».

به گزارش رسانه‌های ایران، وی با اشاره به حضور 13 کشور منطقه از جمله ایران، روسیه، هند، چین، پاکستان ، افغانستان، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، عربستان سعودی و امارات در فرمت مسکو گفت: چالش‌های اقتصادی و امنیتی در افغانستان بیش از هر چیز ناشی از 20 سال اشغالگری آمریکا، ناتو و متحدان آنها در این کشور و نابودی زیرساخت‌های اقتصادی و بنیان‌های امنیتی در افغانستان است.

کاظمی‌قمی تاکید کرد: واشنگتن با تشدید بی‌ثباتی و ناامن‌سازی افغانستان قصد دارد شرایطی ایجاد کند که نگرانی و دغدغه همسایگان افغانستان و کشورهای منطقه ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه هدف آمریکا تداوم حمایت از داعش خراسان است، گفت: «واشنگتن قصد دارد با تقویت داعش خراسان، ابتدا کشورهای آسیای میانه را ناامن کند و در ادامه به بهانه مبارزه با داعش در این کشورها پایگاه تاسیس کند».

کاظمی‌قمی با اشاره به ضرورت حمایت سازمان ملل متحد و جامعه بین‌المللی از ابتکارات منطقه‌ای، ابراز داشت: «یکی از مهمترین تصمیمات کشورهای شرکت کننده در این اجلاس، شکل‌گیری گروه تماس توسط همسایگان و کشورهای منطقه بود.غربی‌ها از تشکیل گروه تماس بین‌المللی حمایت می‌کنند؛ معنای گروه تماس بین‌المللی، حضور دوباره آمریکا و ناتو خواهد بود و چنین گروهی که مسبب اصلی اوضاع نابه‌سامان افغانستان است، نه تنها خدمتی به بهبود شرایط نمی‌کند، بلکه بر مشکلات خواهد افزود».

دکمه بازگشت به بالا