افغانستانجهان

دستور اخراج بیش از یک میلیون مهاجر افغان از پاکستان؛ امارت اسلامی خواستار تجدید نظر پاکستان شد

حکومت پاکستان به تازگی دستور اخراج دسته جمعی مهاجران غیر قانونی افغان را از این کشور صادر کرده است. به دنبال این تصمیم، پولیس پاکستان به بازداشت مهاجران افغان در شهرهای مختلف این کشور آغاز کرده است. اما حکومت سرپرست این تصمیم اسلام‌آباد را غیر قابل قبول خوانده و خوهان تجدید نظر در این باره شده است.

پاکستان روز سه‌شنبه، ۱۱ میزان به همه مهاجران غیر قانونی افغان ساکن پاکستان از جمله ۱،۷۳ میلیون مهاجر هشدار داد که کشور را ترک کنند در غیر آن اخراج خواهند شد.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی عمومی امارت اسلامی روز چهارشنبه، ۱۲ میزان در رشته توییتی تصمیم اخیر دولت پاکستان را غیر قابل قبول خوانده و خواستار تجدید نظر مقام‌های پاکستانی شده است.آقای مجاهد نوشته است: «تا زمانی که مهاجران افغان به اختیار خود و آهسته از پاکستان خارج می‌شوند، حکومت پاکستان باید تحمل داشته باشد.»

از سوی دیگر، سرفراز بوگتی، وزیر داخله‌ی حکومت موقت پاکستان روز گذشته در یک نشست خبری گفت که از ۴۴ حمله‌ی انتحاری در پاکستان، ۱۴ مورد آن توسط افغان‌ها انجام شده است.اما ذبیح‌الله مجاهد سخنان وزیر داخله‌ی پاکستان را رد کرده و افزوده است که شهروندان افغانستان در مشکلات امنیتی این کشور دست ندارند.

گفتنی‌ست که سه روز پیش، پولیس پاکستان در یک عملیات جستجو ۸۰۰ مهاجر افغان را در حومه‌های مختلف شهر اسلام‌آباد بازداشت کرد که پس از بررسی اسناد مهاجران ۴۰۰ تن آنان دوباره آزاد شدند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی گفته است که هنوز روشن نیست که مقام‌های پاکستانی چگونه می‌توانند مهاجران غیر قانونی را شناسایی و اخراج کنند.

نوارهای تصویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد که پولیس پاکستان زنان و کودکان را در بازداشتگاه نگهداشته اند.

گفتنی‌ست که سازمان عفو بین‌الملل بخش آسیا وضعیت مهاجران افغان در پاکستان را نگران کننده خوانده است.

موضع‌ سخت‌گیرانه پاکستان در قبال مهاجران افغان پس از آن اعمال شد که چیزی کم یک ماه پیش میان مرزبانان امارت اسلامی و پاکستان درگیری صورت گرفته بود که حدود هفت روز رفت و آمد از گذرگاه تورخم بالای مردم و موترهای تجاری مسدود شد.

 

دکمه بازگشت به بالا