جهان

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایران برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۳ شد

کمیته نوبل اعلام کرد که جایزه سال ۲۰۲۳ صلح خود را به نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی، که در حال حاضر در زندان به‌سر می‌برد اهدا می‌کند.

دبیر این کمیته امروز جمعه، ۱۴ میزان گفت این جایزه به پاس مبارزه نرگس محمدی علیه “سرکوب زنان در ایران” و تلاش او در راستای “ارتقای حقوق بشر و آزادی برای همگان” داده می‌شود.

او سخنانش را به زبان فارسی و با عبارت “زن، زندگی، آزادی آغاز کرد که شعار نمادین اعتراضات در ایران است.کمیته نوبل در بیانیه اش گفته است: “مبارزات شجاعانه نرگس محمدی با هزینه‌های شخصی سنگینی همراه بوده است.

رژیم ایران ۱۳ بار او را دستگیر کرده، پنج بار وی را مجرم شناخته و مجموعاً به ۳۱ سال زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.”

در بیانیه هیات داوران نوبل همچنان آمده است که جایزه صلح نوبل امسال پاسداشتی است برای صدها هزار نفر که علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز و سرکوب‌گرایانه رژیم مذهبی علیه زنان تظاهرات کردند.

نرگس محمدی دومین زن ایرانی است که جایزه صلح نوبل را دریافت می‌کند. پیش‌ از این شیرین عبادی، وکیل و فعال حقوق بشر، در سال ۲۰۰۳ این جایزه را به خود اختصاص داده بود.گفتنی است که انتخاب برنده جایزه صلح نوبل، بنابر وصیت آلفرد نوبل بنیانگذار این جایزه در نروژ اهدا می‌شود.

انتخاب برنده این جایزه بر عهده هیئتی پنج نفره دانشگاهیان و سیاستمداران مستقل است که توسط پارلمان این کشور تعیین می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا