جهان

تنش‌ها میان اسراییل و فلسطین نزدیک به ۵۰۰ کشته و بیش از ۳هزار زخمی برجای گذاشت

تنش‌های مسلحانه میان گروه پیکارجوی فلسطینی حماس و اسراییل که صبح روز گذشته شروع شد به یکی از تنش‌های جدی در خاورمیانه تبدیل شده و تاکنون نزدیک به ۵۰۰ کشته و بیش از ۳هزار زخمی گزارش شده است.

این تنش که انتظار می‌رود به یکی از جدی‌ترین جنگ‌های منطقه‌ای تبدیل شود با حمله‌ی غافل‌گیرکننده‌ی گروه ستیزه‌جوی حماس به اسراییل آغاز شد. این حمله با ترکیبی از پرتاب راکت‌ها و نفوذ جنگجویان این گروه به شهرک‌هایی در جنوب اسراییل انجام شد و در نتیجه آن حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از ۱۵۰۰ نفر زخمی شدند.

اسراییل این وضعیت را «اضطراری و جنگی» اعلام کرد و در یک اقدام تلافی‌جویانه اهدافی در نوار غزه -جایی که رهبران گروه جنگ‌جوی حماس در آنجا ساکن هستند- را بمباران کرد که در نتیجه آن ۲۳۲ نفر کشته و بیش از ۱۶۰۰ نفر زخمی شدند.

از حمله‌ی حماس به اسراییل یک روز می‌گذرد و این جنگ در یک روز به‌صورت مجموعی ۴۸۲ کشته و بیش از ۳۱۰۰ زخمی در اسراییل و فلسطین برجای گذاشته است.

بربنیاد گزارش‌ها، حمله غافلگیرانه توسط متجاوزان فلسطینی به اسرائیل، نگرانی‌هایی از آغاز جنگ گسترده در خاورمیانه را به وجود آورده است. حمله اینگونه به اسرائیل، باعث فعال شدن پاسخ نیروهای اسرائیلی و احتمالاً داشتن پیامدهای امنیتی در سراسر منطقه خواهد شد.

این جنگ با واکنش‌های گسترده‌ای بین‌المللی همراه شده است. امارت اسلامی «طالبان» نیز واکنش نشان داده و در این جنگ طرف فلسطین را گرفته است.

به گفته‌ی امارت اسلامی درگیری روز شنبه «ناشی از پامال نمودن حق ملت مظلوم فلسطین توسط صهیونيست‌های اسراییلی و توهین و بی احترامی مکرر به اماکن مقدسه مسلمانان بوده، و هر نوع دفاع و مقاومت مردم فلسطين را برای آزادی سرزمين و مقدسات خويش حق مشروع آنها می‌داند.»

 

دکمه بازگشت به بالا