افغانستان

زهرا جویا، روزنامه‌نگار اهل افغانستان جایزه خبرنگار سال مجمع جهانی رهبران جوان را بدست آورد

زهرا جویا، روزنامه‌نگار اهل افغانستان و موسس رسانه‌ی رخشانه که جایزه خبرنگار سال ۲۰۲۳ مجمع جهانی رهبران جوان را بدست آورده می‌گوید: «ما نسل شکست خورده‌ی هستیم که زحمت‌های بیست سال ما ضرب در صفر شد.»

جایزه خبرنگار سال مجمع جهانی رهبران جوان روز پنج‌شنبه، سیزدهم میزان به زهرا جویا، مدیر مسوول رسانه رخشانه و چهار خبرنگار دیگر از کشوری‌های کوبا، بلاروس، امریکای شمالی و فلسطین در شهر «بلفاست» ایرلند شمالی اهدا شد.

زهرا جویا، مدیر مسوول و موسس رسانه رخشانه است. این رسانه عمدتا موضوعات مربوط زنان را در زبان‌های فارسی و انگلیسی پوشش می‌دهد.

زهرا در صحبت با صحبت با خامه‌پرس گفت که گرفتن این جایزه برای او جالب نیست چون به گفته خودش باید فراتر از آنچه که حالا فعالیت دارد، کار کند.

به گفته خانم جویا «زنان به صورت خاص در افغانستان متاثر شده‌ و همه به نحوه زندگی خود را از دست داده‌اند، که من هم نیز یکی آنها بوده‌ام، چون به دلیل اینکه جان ما در امن بماند خانه ، فامیل، کشور و اقوام خود را ترک کردیم».

او که آموزش‌های ابتدایی خود را در ولایت بامیان تمام کرده است می گوید که به پس از تمام کردن دانشگاه در رشته حقوق و علوم سیاسی با شعار «زنان برای زنان» از سال ۲۰۱۱ کار در عرصه‌ی رسانه و تحقیق به منظور تقویت کار زنان را آغاز کرده است.

زهرا با تاکید بر اینکه «ما نسل شکست خورده هستیم که دست‌آورد‌های بیست ما صفر شده » می افزاید که آرزو دارد تا روزی کشور و مردم افغانستان آزاد باشند تا بتواند خبر‌های مثبت از کشور نشر کند.

همچنین خانم جویا با اشاره به مقاوت و فداکاری خبرنگاران زن در افغانستان گفته که در تلاش بازگو کردن رنج زنان و دخترانی است که در خانه‌های شان زندانی هستند.

پیش از این نیز خانم جویا به عنوان یکی از ۱۲ زن سال ۲۰۲۲ مجله تایم انتخاب شده بود.

جایزه‌ی خبرنگاری سال مجمع جهانی رهبران جوان همه ساله به خبرنگاران مختلف که کار‌های تاثیر‌گذار انجام داده‌اند اهدا می شود.

گفتنی است که لطف‌الله نجفی‌زاده، مدیر مسوول تلویزون آمو از افغانستان سال گذشته در میان خبرنگاران سال این مجمع قرار گرفته بود.

رسانه رخشانه در سال ۱۳۹۹ از سوی زهرا جویا به منظور پوشش مسایل مربوط به زنان تاسیس شده است.

دکمه بازگشت به بالا