افغانستانپناهندگان

روز شماری مهاجرین اهل افغانستان برای ضرب‌الاجل تعین شده از سوی دولت پاکستان

همزمان با اخراج اجباری پناهجویان افغانستان از پاکستان شماری زیادی از شهروندان اهل افغانستان در حال حاضر از بی سرنوشتی و بازگشت دباره به صورت اجباری به افغانستان نگران‌اند.

مرتضی سولنگی، سرپست وزارت اطلاعات پاکستان در صبحت به رسانه‌ها گفته است که بیشتر مهاجران غیر قانوانی در پاکستان مهاجرین اهل افغانستان می‌باشند با این حال نه تنها پاکستان بلکه هیچ کشوری برای مهاجرین که به صورت غیر قنونی وارد کشور شان شوند اجازه زندگی را نمی‌دهند.

پاکستان اعلام کرده است که تا اواخر ماه اکتبر حدود یک میلیون و 700 هزار پناهجویان اهل افغانستان که بدون اسناد قانونی وارد پاکستان شدند باید به کشور شان باز گردند.

یک تن از مهاجرین اهل افغانستان که نمی خواهد نامش گرفته شود به خامه پرس می‌گوید:” من و خانواده ام به صورت قانونی وارد پاکستان شدیم و اما برای طی مراحل شدن کار های ما تا این که به کشور سوم سفر کنیم پاسپورت های ما نزد سفارت است با این حال ما هم نمی توانیم به صورت آزادانه گشت و گذار کنیم زیرا خطر بازداشت ما همچنان وجود دارد.”

از سوی هم شماری از زنان و دختران افغانستان که پس از ممنوعیت تحصیل و آموزش به صورت غیر قانونی وارد پاکستان شدند نگران اند که یکبار دیگر از آموزش و تحصیل باز بمانند.

ضرب العجل تعین شده برای اخراج مهاجرین فاقد اسناد قانونی از پاکستان به افغانستان واکنش های ملی و بین المللی را به همرا داشته است و سازمان های بین المللی بار ها از دولت پاکستان درخواست لغو این تصمیم را کردند و اما دولت پاکستان گفته است که برای منافع ملی خود هیچ معامله‌ای انجام نخواهند داد.

رچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای افغانستان در تازه ترین بیانیه‌ای خود از دولت پاکستان خواست تا برای حفاظت از پناهجویان اهل افغانستان در این کشور ادامه دهند در غیر آن اخراج پناهجویان آسیب پذیر سبب نقض شدید حقوق بشر خواهد شد.

حکومت پاکستان به تاریخ سوم ما اکتبر اعلام کرده بود که همه مهاجرانی که به صورت غیر قاونی وارد این کشور شدند پاکستان را ترک کنند و این کشور اول ماه نوامبر را به عنوان ضرب الاجل خروج مهاجران غیرقانونی اعلام کرده است.

دکمه بازگشت به بالا