افغانستاناقتصادزندگینگاه‌ها

زنان برای حفظ فرهنگ و لباس افغانی مرکز‌های خریداری آنلاین ایجاد کرده‌اند

فرح‌دیبا محرابی دختر خانم جوانی که با ایجاد برند لباس‌های افغانی در کنار اینکه برای دختران محروم از آموزش زمینه کار فراهم کرده تلاش می‌کند تا از این طریق فرهنگ لباس‌های افغانی را در داخل و خارج کشور حفظ کند.

خانم محرابی دانشجوی رشته علوم اجتماعی دانشگاه است و پس از محدودیت‌ها نتوانست به درس‌هایش ادامه دهد. او در صحبت با خامه‌ پرس می گفت که برای فرار از بیکاری حدود سه ماه پیش برند لباس‌های افغانی را ایجاد کرده و در این مدت پیشرفت‌های چشمگیری نیز داشته است.

به گفته این خانم متشبث آنان می خواهند اصلیت لباس‌های افغانی حفظ شود و در خارج از کشور نیز درخواست کنندگان زیادی دارند.

او می افزاید در این مدت نظر به درخواست مشتریان شان توانسته‌اند ۶۰ جوره لباس‌با طرح‌های افغانی را به امریکا، ۳۶ جوره دیگر کانادا و کشور‌های دیگر صادر کنند.

دیبا که حالا ۲۰ سال سن دارد تاکید می کند که «کسی که بخواهد پیشرفت کند، از هر راه می تواند به خوشبختی برسد، زنان باید حداقل باید کاری انجام بدهد که در آینده بالای خود افتحار داشته باشد، و هرگز بهانه‌ها را منانع قرار ندهد».

همچنان خانم محرابی می گوید که آرزو‌های زیادی دارد و می خواهد برای رسیدن به همه آنها تلاش کند و یکی از اهدافش این است که روزی بتواند دکان بزرگی را ایجاد کرده و زمینه کاری را برای زنان بیکار ایجاد کند.

پیش از این نیز زنانی زیادی از راه‌های مختلف در تلاش فرار از بیکاری و پیدا کردن نان به ایجاد شغل‌های مختلف رو آورده‌اند.

سیما نورزاد، مسوول یک دفتر تشریفات مجالس عروسی در هرات و حسنا روفی، خانم متشبث و مسوول کارگاه خیاطی در کابل نمونه از این زنان هستند.

این در حالی است که در دوسال گذشته ده‌ها هزار زن در افغانستان به دلیل افزایش محدودیت‌‌ها کار‌های شان را از دست داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا