افغانستان

یوناما خواستار توقف بازداشت خودسرانه‌ی خبرنگاران در افغانستان شد

دفتر معاونت سازمان ملل در افغانستان «یوناما» ضمن استقبال از رهایی مرتضی بهبودی، خبرنگار افغانستانی-فرانسوی از حکومت سرپرست خواسته که به بازداشت خودسرانه‌ی خبرنگاران پایان دهد.

مرتضی بهبودی، در ماه جنوری سال جاری بازداشت شده بود و پس از سپری کردن ۲۸۴ روز حبس، روز چهارشنبه، ۱۹ اکتوبر از زندان پلچرخی آزاد شد.

سازمان گزارشگران بدون مرز نوشته است که امارت اسلامی آقای بهبودی را از همه‌ی اتهامات، از جمله «جاسوسی»، «حمایت غیرقانونی از خارجی‌ها» و کمک به افراد برای عبور از مرز‌ها تبرئه کرده است.

یوناما در بیانیه‌‌ای تاکید کرده است که «ما به گونه‌ی فعال با مقامات حاکم برای حفاظت از رسانه‌ها و پایان دادن به بازداشت‌های خودسرانه ادامه می‌دهیم.»

گفتنی‌ست که یک روز قبل از رهایی مرتضی بهبودی، دو خبرنگار از میان سه خبرنگار رادیو نسیم در ولایت دایکندی از بند امارت اسلامی آزاد شدند.

مدیر مسوول رادیو نسیم با دو خبرنگار دیگر این رسانه، حدود ۱۰ روز پیش بدون دلیل مشخص در دایکندی بازداشت شده بودند که مدیر مسوول این رادیو هنوز آزاد نشده است.

در دو سال گذشته، خبرنگاران همواره از سوی امارت اسلامی در ولایت‌های مختلف بازداشت شده‌اند که یوناما این بازداشت‌ها را خودسرانه و فشار بر رسانه‌ها عنوان می‌کند.

 

دکمه بازگشت به بالا