حقوق بشر

وضعیت حقوقی پناهجویان افغان که به آمریکا می آیند چگونه است؟

نوشته شده توسط: ثریا شریفی

بیش از 122000 نفر از افغانستان تخلیه شده اند که همه آنها دارای وضعیت قانونی و نیازهای متفاوتی هستند و بسیاری از آنها به ایالات متحده می رسند.

برخی شهروندان ایالات متحده، برخی دیگر مترجمان افغان هستند که در کنار سربازان آمریکایی کار می کردند و در نتیجه ویزای ویژه دریافت کردند، و برخی دیگر هنوز هم پناهندگانی هستند که برای جان خود فرار می کنند.

تمرکز بر روی کسانی است که در ایالات متحده فرود می آیند و چه کمک هایی به کسانی که پس از یک تلاش دیوانه وار برای تخلیه، بدون هیچ وسیله ای از آنجا خارج شده اند، ارائه می شود.

در اینجا آنچه باید در مورد ورود افغان ها به ایالات متحده و مزایای موجود برای آنها بدانید:

وضعیت حقوقی ورود افغان ها به آمریکا چگونه است؟
این یک کیسه مخلوط است. برخی از آنها شهروند ایالات متحده و دارندگان گرین کارت هستند. اما به دیگران ویزا یا سایر اشکال کمک های بشردوستانه داده شده است. مهم‌ترین ویزای مهاجرت ویژه یا SIV است که برای افغان‌هایی که توسط دولت ایالات متحده کار می‌کردند یا از طرف آن کار می‌کردند راهی به ایالات متحده فراهم می‌کرد.

یک فرآیند چند مرحله ای طولانی برای متقاضیان SIV برای درخواست ویزا به ایالات متحده وجود دارد. این فرآیند – که شامل بررسی گسترده نیز می‌شود – به دلیل عقب ماندگی‌های عظیم ممکن است ماه‌ها و اگر سال‌ها طول بکشد.

در اوایل ماه اوت، دولت بایدن اعلام کرد که دسترسی به برنامه پناهندگان را برای افغان‌هایی که واجد شرایط SIV نیستند نیز گسترش خواهد داد. این افغان‌ها، از جمله آن‌هایی که برای شرکت‌های رسانه‌ای مستقر در ایالات متحده یا سازمان‌های غیردولتی کار می‌کردند، اکنون واجد شرایط نام‌گذاری «اولویت ۲» یا «P2» هستند، که برای «گروه‌های نگرانی ویژه که توسط وزارت امور خارجه به‌عنوان دسترسی تعیین شده‌اند اعمال می‌شود». با توجه به شرایط و نیاز ظاهری آنها به اسکان مجدد، به برنامه کمک کنند.» همچنین یک تعیین “اولویت 1” تحت برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده وجود داشت.

و سپس کسانی هستند که ویزا ندارند. در اقدامی برای پذیرش آنها، گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده، آژانس مسئول غربالگری افغان‌های ورودی، این اختیار را دارد که بر اساس مورد به مورد آزادی مشروط را اعطا کند.

ایالات متحده قبلاً از آزادی مشروط در هنگام تخلیه، از جمله در خلال خروج نظامی ایالات متحده از ویتنام استفاده کرده است.

افغان‌هایی که به صورت مشروط در ایالات متحده آزاد می‌شوند، می‌توانند مترجمانی باشند که در کنار سربازان آمریکایی کار می‌کردند و هنوز در حال گذراندن مراحل ویژه ویزای مهاجرت هستند، یا افرادی که می‌توانستند از طریق برنامه اسکان مجدد پناهجویان واجد شرایط ورود باشند، اگر به دلیل ماهیت اضطراری این کشور نبود. حامیان پناهندگان می گویند تخلیه و زمان طولانی برای دریافت تاییدیه طول می کشد.

آن افغان ها کجا می روند؟
ایالات متحده به کشورهای ثالث مانند کویت و قطر به عنوان یک توقف موقت قبل از پرواز افغان ها به ایالات متحده و استفاده از یک سری از پایگاه های نظامی در ایالات متحده برای اسکان افراد تخلیه شده در حین پردازش آنها متکی است.

پنتاگون گفته است که این پایگاه ها شامل پایگاه تفنگداران دریایی کوانتیکو، ویرجینیا خواهد بود. فورت پیکت، ویرجینیا؛ پایگاه نیروی هوایی هولومن، نیومکزیکو؛ فورت لی، ویرجینیا؛ فورت بلیس، تگزاس؛ پایگاه مشترک مک گوایر-دیکس-لیکهورست، نیوجرسی؛ و فورت مک کوی، ویسکانسین.

به گفته ژنرال گلن وان هرک، فرمانده US NORTHCOM، تأسیسات نظامی ایالات متحده که پناهندگان افغان را در خود جای داده است، وعده های غذایی حلال مناسب فرهنگی برای صبحانه، ناهار و شام فراهم می کند، و در اکثر مکان ها غذای 24 ساعته «بگیر و برو» نیز وجود دارد یا خواهد داشت. .

افغان ها در ایالات متحده چه مزایایی می توانند دریافت کنند؟
بستگی دارد. پناهندگان و دارندگان ویزای مهاجرتی ویژه به طیف وسیعی از خدمات کوتاه مدت و بلندمدت برای بلند شدن روی پای خود دسترسی دارند، از کمک به مسکن و اشتغال گرفته تا کمک های نقدی و پزشکی.

اما آزادی مشروط، در حالی که تا حدودی مهلت می دهد، خدماتی را که پناهندگان دریافت می کنند، باز نمی کند، و باعث نگرانی مدافعان پناهجو می شود که استدلال می کنند کمبود منابع می تواند هزاران افغان را در ایالات متحده در ماه های آینده آسیب پذیر کند.

آیا افغان‌هایی که در ایالات متحده آزاد می‌شوند در نهایت می‌توانند از مزایایی برخوردار شوند؟
افرادی که در ایالات متحده آزاد می شوند معمولاً واجد شرایط دریافت مزایا نیستند، اگرچه به افراد اجازه می دهد برای مجوز کار درخواست دهند. اما طبق یک سند دولتی که CNN به دست آورده است، دولت بایدن در حال برنامه ریزی برای گسترش برخی از خدماتی است که معمولاً به پناهندگان ارائه می شود به مهاجران افغان که به طور موقت به ایالات متحده وارد می شوند.

به گفته تی، وزارت امور خارجه دوشنبه گذشته یک فرصت مالی برای برنامه به اصطلاح حمایت از آزادی مشروط افغانستان صادر کرد که خدمات پشتیبانی جابجایی را برای 30 تا 90 روز پس از ورود ارائه می کند.


*این گزارش خبری با حمایت روزنامه نگاران برای حقوق بشر «JHR» تهیه شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا