پناهندگانحقوق بشر

چگونه ترکیه از شر پناهندگان ناخواسته خلاص می شود

گزارش از ثریا شریفی

در حالی که ترکیه از هوا به مناطق کردنشین عراق و شمال شرق سوریه حمله می کند و افراد بیشتری را مجبور به فرار می کند، عضو ناتو اتحادیه اروپا همچنان به عنوان کشور سوم امن برای پناهندگان در نظر گرفته می شود. نانسی فایسر، وزیر کشور ترکیه در جریان سفر دولتی خود در پایان نوامبر از همکاری مقامات امنیتی آلمان و ترکیه در مبارزه با “جنایت سازمان یافته” و “مهاجرت غیرقانونی” ستایش کرد و تنها خواستار “تناسب” حملات هوایی ترکیه شد.

از زمان توافق اتحادیه اروپا و ترکیه، سیاست مهاجرت اروپا با هدف بازگرداندن هر چه بیشتر مردم به ترکیه بوده است. پس از شکست قرارداد در مارس 2020، این کار عمدتاً با کمک گارد ساحلی یونان انجام می شود که قوانین بین المللی را نقض می کند. اگر افرادی که به دنبال حمایت هستند موفق به ثبت نام در یونان شوند، شانس کمی برای درخواست پناهندگی در اتحادیه اروپا، حتی از طریق مجاری قانونی، خواهند داشت، زیرا ترکیه از سال 2021 به عنوان کشور سوم امن برای افرادی از سوریه، افغانستان، پاکستان، بنگلادش و سومالی.

وضعیت واقعی پناهندگان در ترکیه چگونه است؟


بر اساس آمارهای دولتی، حدود چهار میلیون پناهنده در ترکیه زندگی می کنند. برای سال‌ها، دولت ترکیه از مدیریت مهاجرت به‌عنوان ابزاری سیاسی برای کنترل جمعیت استفاده کرده است، به‌عنوان مثال از طریق اسکان هدفمند پناهندگان عرب در قلمرو کردها در جنوب شرقی این کشور. ترکیه کنوانسیون پناهندگان ژنو را امضا کرده است، اما تنها با این شرط که وضعیت پناهندگی فقط برای اروپایی ها اعمال می شود و به طور سیستماتیک همه افراد دیگر را مستثنی می کند. با این وجود، در آغاز جنگ در کشور همسایه، میلیون ها سوری به دلایل استراتژیک با آغوش باز مورد استقبال قرار گرفتند. در این زمینه، وضعیت حمایت موقت برای سوری ها و وضعیت حمایت بین المللی مشروط برای پناهندگان سایر ملیت ها ایجاد شد. برای به دست آوردن این وضعیت، پناهندگان فقط باید در یک اداره مهاجرت ترکیه ثبت نام کنند – این تئوری است.

عمل متفاوت است. از آنجایی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در سال 2018 این روش ها را در اختیار وزارت مهاجرت ترکیه قرار داد، تنها در موارد استثنایی برای پناهندگان امکان پذیر بوده است که وضعیت حمایت را دریافت کنند. و در آستانه انتخابات آتی در ژوئن 2023، روحیه نژادپرستانه بدتر می شود: تقریباً همه احزاب وعده اخراج فوری همه مهاجران را می دهند. دفاتر ثبت حفاظت بین المللی و موقت در اکثر شهرها بسته شده است. وکلا فقط در موارد بسیار کمی به پناهندگان کمک می کنند تا ثبت نام کنند، به عنوان مثال اگر آنها قبلاً با موفقیت در دادگاه علیه حکم اخراج یا بازداشت خود پیروز شده باشند. پس از ثبت نام، به مهاجران هر شهری که مجبور به اقامت در آن باشند، بدون داشتن هیچ گونه شانسی برای امرار معاش در آنجا اختصاص داده می شود. حتی مجوزهای اقامتی که قبلاً صادر شده اند اغلب تمدید نمی شوند. بنابراین اکثر پناهندگان بدون مدرک و بدون دسترسی به ساختارهای حمایتی اولیه در شهرهای بزرگ مانند استانبول یا ازمیر زندگی می کنند و دائما با تهدید دستگیری و اخراج مواجه هستند.

همانقدر کشنده است که نفوذپذیر است: مرز ایران و ترکیه
در عین حال، ترکیه به تدریج حفاظت از مرزهای خود را با کشورهای همسایه غیر اروپایی گسترش می دهد. در نوامبر 2022، وزارت مهاجرت با افتخار اعلام کرد: «از ورود 2.7 میلیون مهاجر غیرقانونی به کشور ما جلوگیری شده است. مبارزه با مهاجرت های بی رویه با هماهنگی وزارت کشور به طور مستمر توسط ریاست مدیریت مهاجرت، ریاست عمومی امنیت، فرماندهی کل ژاندارمری و فرماندهی گارد ساحلی اجرا می شود.

اثرات انزوا در مرز ایران به ویژه شدید است. یکی از راه‌های اصلی فرار از افغانستان به آن سوی مرز منتهی می‌شود و روز به روز تعداد بیشتری از ایرانیان تلاش می‌کنند تا از آزار و اذیت وحشیانه رژیم در آن سوی مرز فرار کنند. پس از اینکه ترکیه برای اولین بار یک مرکز مرزی بسیار ارتقا یافته با فناوری های نظارتی مدرن، هواپیماهای بدون سرنشین، خودروهای زرهی و حتی سیستم های شلیک خودکار در امتداد تقریباً 900 کیلومتری مرز سوریه راه اندازی کرد، این پروژه تا مرز با ایران نیز گسترش یافت. سازه مرزی با ارتفاع سه متر در منطقه وان هنوز در دست ساخت است – با بودجه 108 میلیون یورو توسط اتحادیه اروپا تامین شده است. اکنون 297 کیلومتر طول دارد و به همان اندازه که نفوذپذیر است کشنده است.

درست مانند مرز سوریه، مردم بارها توسط مرزبانان ترکیه هدف گلوله قرار می گیرند یا به شدت مجروح می شوند.

r صدمه دیده فیلم های تلفن همراه پرونده ای از آگوست 2022 را مستند می کند: یک واحد مرزبانی یک پسر بچه شش ساله افغان را با سه گلوله کشت و ده نفر دیگر را زخمی کرد. به لطف شواهد، چهار مرزبان اکنون در محاکمه هستند. مشخص نیست که آیا آنها محکوم خواهند شد یا خیر. در عین حال همیشه می توان با نردبان از مرز عبور کرد و یا از زیر آن از طریق تونل عبور کرد. به لطف مشارکت مرزبانان نظامی در سود شبکه های قاچاق، هزاران نفر تاکنون وارد ترکیه شده اند.

در سمت چپ مرکز ثبت نام پناهندگان در وان، در سمت راست ورودی ایستگاه پلیس.
راه فرار اولیه از طریق شهر وان در نزدیکی مرز است. اداره مهاجرت نیز در اینجا قرار دارد که مسئول ثبت نام پناهندگان است و نشان می دهد که چگونه این امر غیرممکن شده است. دفتر دقیقاً در کنار اداره پلیس واقع شده است. وکلا گزارش می دهند که پناهندگانی که می خواهند در دفتر ثبت نام کنند اغلب مستقیماً “همسایه” فرستاده می شوند. در آنجا بلافاصله دستگیر و به زندان تبعید منتقل می شوند. افراد تنها در صورتی شانس واقعی برای ثبت نام دارند که همراه با وکیل باشند. اما همیشه گزارش هایی وجود دارد که چگونه مراجعین در اداره مهاجرت تهدید می شوند و تحت فشار قرار می گیرند تا رابطه حقوقی خود را رها کنند.

بی حق در زندان تبعید
هر کسی که دستگیر می شود معمولاً در یکی از مراکز بدنام اخراج قرار می گیرد. در پایان سال 2021، اداره کل مدیریت مهاجرت ترکیه (DGMM) اعلام کرد که در حال حاضر 25 مرکز به اصطلاح حذف با ظرفیت 15908 نفر در ترکیه فعال هستند. همچنین مؤسسات مشابهی با نام‌های مختلف و مکان‌های غیررسمی مانند سالن‌های قدیمی کارخانه یا کمپ‌های چادری وجود دارد. حتی در مراکز حذف که وکلا می توانند به آنها مراجعه کنند، شرایط فاجعه بار است. سازمان های حقوق بشر بارها شکنجه و حبس در سلول های شلوغ و بدون دسترسی به حیاط را گزارش می دهند. تحت تهدید 12 ماه زندان بدون هیچ گونه تضمینی برای حمایت، بسیاری ترجیح می دهند یک تعهد “بازگشت داوطلبانه” را امضا کنند. یا به سادگی مجبور به امضا می شوند.

به اصطلاح “Geçici Barinma Merkezi” – مراکز اقامتی موقت – با ظرفیت حدود 20000 مکان در امتداد مرز سوریه و همچنین در شهرهایی مانند آدانا فعالیت می کنند. این اردوگاه‌های تحت حمایت اتحادیه اروپا، مراکز بسته‌ای هستند که طبق بیانیه‌های رسمی، بررسی می‌کنند که آیا سوری‌ها از حمایت موقت برخوردار هستند یا خیر. با این حال، وکلا خاطرنشان می‌کنند که این مراکز عملاً «سیاه‌چاله» قانونی هستند – برای مثال، هیچ حکم بازداشت رسمی، محدودیتی در حداکثر مدت بازداشت و آگاهی کمی از شرایط داخل وجود ندارد. گروه های بزرگ به طور منظم به سادگی به منطقه پناهندگان سوری در ادلب اخراج می شوند. همچنین این نگرانی وجود دارد که این مراکز در میان مدت برای اسکان آوارگان سوری در مناطق کردنشین شمال سوریه که ترکیه آن را به عنوان “منطقه امن” اعلام کرده است، خدمت کند.

همکاری با رژیم طالبان
کسانی که «داوطلبانه» برنگردند به احتمال زیاد اخراج خواهند شد. دولت ترکیه از اخراج سیستماتیک به افغانستان ابایی ندارد. مجدداً وزارت مهاجرت اعلام می کند: «از سال 2016 تاکنون 427083 مهاجر غیرقانونی اخراج شده اند. از ابتدای سال 2022، 101574 مهاجر غیرقانونی از همه ملیت ها وجود داشته است.

مرکز حذف کوروباش در وان. در سمت چپ بلوک برای مردان، در سمت راست برای زنان و کودکان است.
رمضان سچیلمن، مدیر کل مبارزه با مهاجرت و اخراج غیرقانونی در دسامبر 2022 گفت که در سال جاری 61617 نفر به افغانستان اخراج شده اند. برای اجرای این امر، ترکیه روابط دیپلماتیک با طالبان برقرار کرده است. گزارش هایی در استانبول و همچنین ازمیر و وان منتشر می شود مبنی بر اینکه به اصطلاح “دیپلمات های افغان” از بازداشتگاه ها بازدید می کنند و انتخاب می کنند که کدام افراد را پس بگیرند. شبکه های همبستگی گزارش می دهند که در مرکز حذف هارمندالی، طالبان به صورت آنلاین در بررسی های حفاظتی بین المللی مشارکت داشته اند. آنچه برای افغان ها پس از اخراج آنها اتفاق می افتد تا حد زیادی ناشناخته است.

رژیم مرزی بی پایان
پوچ بودن و دوگانگی سیاست خارجی و مهاجرت آلمان در ترکیه مشهود است. هنگامی که وزارت امور خارجه فدرال و وزارت داخله رسماً معرفی برنامه جدید پذیرش فدرال برای افغانستان را در 17 اکتبر 2022 اعلام کردند، نانسی فایزر اعلام کرد: «ما در حال عمل و انجام مسئولیت بشردوستانه خود هستیم. در مقایسه اتحادیه اروپا، ما بیشترین پذیرش کارگران محلی سابق و دیگر افغان‌های به ویژه آسیب‌پذیر را در آلمان فراهم کردیم. ما همچنان این مسئولیت را بر عهده خواهیم گرفت “با این حال، دولت فدرال کار واقعی را به سازمان های جامعه مدنی منتقل می کند. آنها غرق در پرس و جو هستند زیرا به افراد آسیب دیده اجازه دسترسی به پورتال آنلاین مربوطه داده نمی شود.

در همین حال، هنوز مشخص نیست که تخلیه مردم از افغانستان چگونه باید عملی شود. یک چیز واضح است: این برنامه برای افرادی که قبلاً خود را از دست طالبان در کشورهای ثالث مانند ترکیه نجات داده اند اعمال نمی شود. زیرا در آنجا دولت فدرال از روش سختگیرانه اخراج بدون بررسی واقعی درخواست های پناهندگی حمایت می کند. «افغان‌های به‌ویژه در خطر انقراض» که فائسر از آن‌ها صحبت کرد، در مراکز حذف تحت تمویل اتحادیه اروپا نگهداری می‌شوند و منتظر استرداد آنها به طالبان هستند. اگر پس از اخراج مجدداً بخواهند فرار کنند، ابتدا باید از تأسیسات مرزی که توسط اتحادیه اروپا و آلمان تأمین مالی می شود عبور کنند. و اگر علیرغم همه چیز وارد خاک اتحادیه اروپا شوند، با اخراج به «کشور سوم امن» ترکیه روبرو می شوند، جایی که بازی انحرافی دوباره از نو شروع می شود.


*این گزارش خبری با حمایت روزنامه نگاران برای حقوق بشر «JHR» تهیه شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا