حقوق بشر

نگرانی نهاد های حقوق بشری از دیپورت اجباری افغانستانی‌ها توسط دولت ترکیه

 

گزارش: احمد شکیب رشیدی

“ترکیه متهم به نقض حقوق بشر پس از دیپورت کردن پناهنده افغانستانی زیر سن به دست طالبان”

سمیع الله بهادر اوغلو پناهنده زیر سن افغانستانی در ترکیه که 17 سال سن داشت بعد از تسلط طالبان بر افغانستان به دلیل جنگ‌های منطقه‌ای که طالبان سبب آزار و اذیت خانواده سیمع الله شده بودند در این کشور پناهنده شده بود.

او چندی قبل توسط دولت ترکیه به صورت اجباری به افغانستان دیپورت گردید

این در حالی‌ست که طبق ماده 54 اداره مهاجرت ترکیه افرادی که در کشور شان تحت خطر مرگ شکنجه باشند تصمیم دیپورتی برای آنها گرفته نمیشود اما برخلاف این ماده در خفا مهاجرین افغان دیپورت می‌گردنند.

این اقدام توسط دولت ترکیه باعث نگرانی و تأسف سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر شده است، زیرا با دیپورت کردن این پناهنده به افغانستان، او به خطر جانی جدی توسط طالبان می‌افتد. حکومت طالبان به طور عمده به جنگ‌های منطقه‌ای و افرادی که به هر دلیلی به دلیل زیرسنگرفتن از حکومت قبلی فرار کرده‌اند، برخورد سخت می‌کند.

صبحت تیلیفونی که با سمیع الله بهادر اوغلو نوجوان دیپورت شده داشتم از وضعیت کنونی اش چنین ابراز کرد.
“از وقتی که از ترکیه به افغانستان دیپورت شده ام با افسردگی خیلی بزرگی گرفتار شدم و حتی توانایی رفتن به بیرون از خانه را ندارم و نگران آینده خودم و فامیلم هستم همواره فکر خودکشی بسرم میزند راهم را گم کردم نمی‌فهمم چه کار کنم”.
دولت ترکیه تحت برنامه‌های پناهندگی بین‌المللی و کنوانسیون‌های حقوق بشر موظف به محافظت از حقوق پناهندگان است و هیچ گونه فردی زیر سنی را به کشوری دیگری دیپورت نمی‌کند که می‌تواند به زندگی و امنیت او خطر ایجاد کند
به عنوان نتیجه، فعالان حقوق بشر تقاضا می‌کنند که دولت ترکیه تصمیم خود را مورد بازنگری قرار داده و از دیپورت افغان ها جلوگیری کند تا از جان آنها حفاظت گردد.


*این گزارش خبری با حمایت روزنامه نگاران برای حقوق بشر «JHR» تهیه شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا