جهان

دبیرکل سازمان ملل خواستار کمک فوری و بدون محدودیت به غزه و آزادی گروگان های اسرائیلی شد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، فوراً خواستار کمک های بشردوستانه بدون محدودیت به جمعیت غیر جنگنده غزه شد. او در توییتر بر آزادی فوری و بدون قید و شرط گروگان های اسرائیلی تاکید کرد و بر لزوم اقدام سریع برای جلوگیری از تشدید خشونت تاکید کرد.

“کمک های بشردوستانه فوری، بدون محدودیت و پایدار برای غیرنظامیان در غزه. آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها. گوترش گفت: تلاش‌های فوری و اختصاصی برای جلوگیری از گسترش خشونت، افزایش خطر سرریز.
آقای گوترش روز شنبه در یک کنفرانس صلح در قاهره گفت: «غزه به چیزهای بیشتری نیاز دارد. ارسال گسترده کمک ضروری است.»

در حالی که سازمان ملل و سایر سازمان های حقوق بشر خواستار آتش بس بشردوستانه در غزه شده اند، ارتش اسرائیل روز شنبه اعلام کرد که حملات خود به غزه را به عنوان بخشی از مرحله بعدی “عملیات شمشیرهای آهنین” تشدید خواهد کرد.

اوایل روز شنبه هرتزلی حلوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل از نیروهای مستقر در خط مقدم بازدید کرد و گفت: ما برای یک هدف عملیاتی مشخص وارد غزه می شویم و زیرساخت های حماس و تروریست ها را تخریب می کنیم و این کار را به صورت حرفه ای انجام می دهیم. ”

در عین حال، اسامه حمدان، یکی از رهبران حماس، اعلام کرد که حماس تا زمانی که حملات اسرائیل به غزه ادامه دارد، حاضر به مذاکره برای آزادی گروگان‌های اسرائیلی نیست. وی اظهار داشت که موضع ظاهری حماس مبادله اسیران با اسرائیل است، اما تا زمانی که اسرائیل به “تجاوز” خود ادامه دهد، هیچ مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.

این در حالی است که 20 کامیون کمک های بشردوستانه روز شنبه از طریق گذرگاه رفح وارد غزه شدند. سازمان ملل اعلام کرده است که برای رفع نیازهای 2.4 میلیون نفری غزه به حداقل 100 کامیون در روز نیاز است.

دکمه بازگشت به بالا