افغانستان

گزارش سازمان ملل متحد مسائل نگران کننده حقوق بشر از جمله کشتار هزاره ها در ارزگان افغانستان را افشا کرد

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) روز دوشنبه گزارشی را منتشر کرد که وضعیت حقوق بشر در افغانستان را از ماه جولای تا سپتامبر پوشش می‌دهد و تحولات نگران‌کننده‌ای را که جنبه‌های مختلف حقوق بشر در این کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مورد توجه قرار داد.

این گزارش به گزارش های ناراحت کننده از قتل های ادعایی هزاره ها و تخریب اموال و محصولات زراعی متعلق به هزاره ها در ولسوالی ولایت خاص ارزگان بین ماه جون تا اوت اشاره می کند. این گزارش ها ابتدا در شبکه های اجتماعی منتشر شد.

در این گزارش، شش مورد قتل، پنج مورد تخریب اموال و دو مورد آزار و اذیت هزاره ها از جولای تا سپتامبر ثبت شده است.

یوناما گزارش اخیر خود را به تداوم نقض حقوق بشر در افغانستان تحت کنترل طالبان در این ماه ها اختصاص داده است. این گزارش به محدودیت های شغلی، تحصیلی و تحرکی زنان و همچنین تلفات ناشی از درگیری، رفتار خشونت آمیز نسبت به مقامات دولتی سابق، تنبیه بدنی، بازداشت های خودسرانه و نقض آزادی رسانه ها می پردازد.

یوناما اعلام کرد که “افراد ناشناس” به کشاورزان هزاره در این ولایت حمله کردند و گزارش ها حاکی از دست داشتن طالبان در این کشتارها و خشونت ها بود. اما سازمان ملل در این گزارش در مورد دخالت مستقیم طالبان در این حوادث سکوت کرده است.

یوناما در گزارش جدید خود حداقل شش قتل هزاره ها توسط “افراد ناشناس” پنج مورد تخریب اموال از جمله خانه ها و محصولات زراعتی هزاره ها را در این ولایت تایید کرده است. علاوه بر این، حداقل دو مورد آزار و شکنجه هزاره ها توسط “افراد ناشناس” نیز در این ولایت رخ داده است، همانطور که در گزارش یوناما تایید شده است.

پیش از این، در ولایت ارزگان با اکثریت هزاره‌نشین، گزارش‌های رسانه‌های محلی نشان داده بود که 14 تن از ساکنان روستای جوی‌نو به‌طور سیستماتیک هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند و همزمان تلاش‌هایی برای وادار کردن ساکنان روستا به ترک خانه‌هایشان صورت گرفته است. قربانیان و مردم محلی طالبان را به دست داشتن در این اعمال خشونت آمیز و قتل عام علیه جامعه هزاره متهم کردند.

یوناما در دو سال گذشته 800 مورد قتل های غیرقانونی، شکنجه، بدرفتاری، بازداشت های خودسرانه، حبس، و ناپدید شدن مقامات دولتی و نیروهای امنیتی پیشین را ثبت کرده است. یوناما از طالبان می‌خواهد که برای اجرای تعهد عفو خود اقدام فوری انجام دهد، اگرچه طالبان همواره اتهامات بدرفتاری را رد کرده و آنها را رویدادهای منفرد می‌داند.

یوناما در گزارش خود فاش می کند که در 16 سپتامبر، یک هیئت طالبان برای بررسی رویدادهای اخیر و ارزیابی وضعیت امنیتی از ارزگان بازدید کرده است. در نتیجه 16 مظنون بازداشت شدند و در حال حاضر در انتظار محاکمه هستند. علیرغم اعلامیه “عفو” رهبر طالبان، یوناما بر تجاوزهای قابل توجه مداوم علیه مقامات دولتی و نیروهای امنیتی سابق تأکید می کند.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان در آگوست 2021، خطر جنایات جمعی افزایش یافته است، به ویژه بر گروه های آسیب پذیر مانند اقلیت های قومی و مذهبی تأثیر می گذارد. افغانستان اکنون از نظر خطر کشتار جمعی غیرنظامیان در رتبه چهارم جهان قرار دارد. در ارزیابی‌های اخیر پروژه هشدار زودهنگام، همواره در میان سه کشور پرخطر قرار گرفته است. جامعه هزاره، به ویژه، با موج فزاینده و گسترده حملات همراه با سابقه آزار و اذیت مواجه است. به گزارش Ushmm.org، اقدام فوری دولت ایالات متحده و جامعه بین المللی ضروری است.

دکمه بازگشت به بالا