جهان

یک انتقاد ناچیز گوترش آتش به خرمن صهیونیستها انداخت

درحالی که سازمان ملل متحد تاکنون در سایه فشارهای آمریکا و دیگر کشورهای غربی ناتوان از موضعگیری قاطع در برابر جنایت های رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین در نوار غزه بوده است، یک انتقاد ناچیز لفظی آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان از عملکرد این رژیم آتش به خرمن صهیونیستها انداخته و آنها را به شدت عصبانی کرده است.

دبیر کل سازمان ملل شب گذشته در جلسه شورای امنیت در عین حال که جانب حق را به طور کامل نگرفت و به مقاومت فلسطین حمله کرد اما در بخش دیگری از سخنان خود یک انتقاد ناچیز از رژیم صهیونیستی و عملکرد آن کرد که صهیونیست ها تاب همین انتقاد را نیز نیاورده و به شدت به او حمله کردند و حتی خواهان استعفای او شدند.

گوترش در بخش انتقادی سخنان خود از رژیم صهیونیستی گفت: مهم است که بدانیم حملات حماس در خلاء و ناگهانی رخ نداده است. مردم فلسطین ۵۶ سال در معرض اشغال خفه کننده قرار گرفته اند. سرزمین آنها به طور پیوسته توسط شهرک ها بلعیده شده و گرفتار خشونت شده است. اقتصاد آنها خفه شده؛ مردم آنها آواره و خانه هایشان ویران شده است. امید آنها به یک راه حل سیاسی برای حل مشکلات آنها نابود شده است.

وی افزود: ما باید از همه طرف ها بخواهیم که به تعهدات خود در چارچوب بین المللی پایبند باشند و به آنها احترام بگذارند. در اجرای عملیات نظامی مراقب باشند تا از جان غیرنظامیان محافظت کنند و به بیمارستان ها احترام بگذارند و از آنها محافظت کنند و از حمله به تاسیسات سازمان ملل که به بیش از ۶۰۰ هزار نفر فلسطینی پناه داده اند احترام بگذارند.

اولین واکنش به این اظهارات گوترش از جانب “الی کوهن” وزیر خارجه رژیم اسرائیل مطرح شد و خطاب به گوترش گفت: «آقای دبیرکل شما در چه دنیایی زندگی می کنید؟ این قطعا این دنیای ما نیست.»

او همچنین در واکنش شدید به موضع دبیرکل سازمان ملل متحد درباره غزه گفت که در اعتراض به این موضع، با گوترش دیدار نخواهد کرد.

گلیعاد اردان نماینده رژیم صهیونیستی در سازمان ملل نیز حملات شدید تری به دبیرکل سازمان ملل کرد مدعی شد: او شایستگی رهبری و دبیر کلی سازمان ملل را ندارد و فوری باید استعفا دهد. گفت‌وگو با این افراد که با عاملان جنایات علیه «اسرائیلی‌ها» همدردی می‌کنند، هیچ فایده‌ای ندارد.

بنی گانتس عضو کابینه جنگ رژیم صهیونیستی و رهبر حزب «اردوگاه ملی» نیز سومین مقام صهیونیست بود که همانند دیگر سران رژیم صهیونیستی مقاومت مشروع ملت فلسطین را به زعم خود “تروریسم” خواند و بدون توجه به کشتار نزدیک به شش هزار شهروند غیرنظامی در غزه و حمایت خود از شهرک نشینان شبه نظامی مسلح و غیرنظامی خواندن آنها، به اظهارات گوترش واکنش نشان داد و گفت: «روزگاری که دبیرکل سازمان ملل از تروریسم حمایت کند، برای همه دنیا روزگاری سیاه و تاریک خواهد بود و هیچ توجیهی برای کشتار غیرنظامیان وجود ندارد و کسی که در طرف درست تاریخ قرار نگیرد، مجازات خواهد شد و کسی که تروریسم را توجیه کند، شایسته نیست که به اسم جهانیان سخن بگوید!».

اما عوفر شیلح عضو پیشین کنست (پارلمان) رژیم صهیونیستی پا را فراتر گذاشت و از انتقاد جامعه جهانی و محافل غیر رسمی آمریکایی از عملکرد جنایتکارانه این رژیم گله کرد و گفت که این رژیم در سطح جهان با مشکلاتی مواجه است و این امر محدود به گوترش نیست بلکه با جامعه و موسساتی در آمریکا نیز با مشکل مواجه است.

این همه عصبانیت مقامات رژیم صهیونیستی از یک انتقاد ناچیز لفظی گوترش درحالی است که تاکنون شورای امنیت سازمان ملل در صدور قطعنامه یا حتی بیانیه ای برای جانبداری از ملت تحت اشغال فلسطین و محکوم کردن رفتار اشغالگران در این سرزمین تحت اشغال و حمایت کردن از حق مشروع این ملت برای مقابله با اشغالگری شکست خورده است.

دکمه بازگشت به بالا