افغانستانجهانزندگی

افغانستان به عنوان بدترین کشور برای پیشرفت زنان رتبه بندی شد

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط انستیتوت جورج واشنگتن و موسسه تحقیقات صلح اسلو، افغانستان از نظر پیشرفت زنان در میان 177 کشور در پایین ترین رتبه قرار گرفته است.

رییس انستیتوی صلح اسلو می گوید که این گزارش در مورد وضعیت زنان افغان «زنگ هشداری برای رهبران جهان» است.

موسسه جورج واشنگتن وضعیت زنان را در 177 کشور در سه بعد اصلی ارزیابی کرده است: مشارکت، عدالت و امنیت برای زنان. داده های این تحقیق از منابعی مانند سازمان ملل متحد، بانک جهانی، موسسه نظرسنجی گالوپ و چندین منبع دیگر جمع آوری شده است.

این تحقیق همچنین جنبه های دیگری مانند آموزش زنان، مرگ و میر مادران، اشتغال زنان، خشونت سیستماتیک، خشونت جنسی و موارد دیگر را در این 177 کشور بررسی می کند.

این موسسه بیان می‌کند که کشورهایی که به عنوان «دولت‌های شکننده» طبقه‌بندی شده‌اند بدترین عملکرد را داشته‌اند. در این رده، افغانستان که به عنوان “دولت شکننده” طبقه بندی می شود، بدترین عملکرد را در مورد زنان دارد.

وضعیت زنان و دختران در افغانستان پس از تسلط طالبان در سال 2021 به سرعت بدتر شد.

در افغانستان، زنان به طور متوسط کمتر از 3 سال به مکتب رفته اند. کمتر از پنج درصد زنان به حساب بانکی خود دسترسی دارند. و بیش از 90 درصد در نزدیکی درگیری های مسلحانه زندگی می کنند. در این گزارش آمده است که میزان مرگ و میر مادران در افغانستان جزو 10 بدترین در جهان است.

طالبان با محدودیت هایی در زمینه اشتغال زنان، تحصیل، مشارکت سیاسی، فعالیت های اقتصادی و زندگی اجتماعی، افغانستان را به بدترین مکان برای زنان تبدیل کرده است.

Torunn L. Tryggestad، مدیر مرکز تحقیقات صلح اسلو، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: “زنان افغان هر روز را بدون شغل، تحصیل و آزادی آغاز می کنند.”

او تاکید کرد که این گزارش باید “به رهبران جهان هشدار دهد زیرا در این کشور زنان زندانی هستند.”

علاوه بر افغانستان، یمن، آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو، سودان، سوریه، سومالی و عراق به عنوان بدترین کشورها برای زنان شناخته شده اند.

با این حال، کشورهایی مانند دانمارک، سوئیس، سوئد، فنلاند، ایسلند، لوکزامبورگ، نروژ، اتریش، هلند و نیوزلند جزو 10 کشور برتر برای زنان هستند.

دکمه بازگشت به بالا