افغانستانزندگینگاه‌ها

چرا نیمی از مردم افغانستان گرفتار بیماری های روانی هستند؟

از زمان تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، بیماری های روانی در این کشور افزایش چشم گیر یافته است و همزمان، ارائه خدمات در زمینه سلامت روان نیز کاهش یافته است.

سازمان جهانی صحت در تازه ترین گزارش خود در مورد افغانستان گفته است که از هر دو نفر شهروند این کشور، یک نفر با مشکلات روانی دست و پنجه نرم می کند.

در گزارش این نهاد همچنین آمده است که از هر پنج شهروند افغانستان، یک نفر آنان به دلیل مشکلاتی در سلامت روانی اش، نقش اجتماعی اش آسیب دیده است.

سازمان جهانی صحت می گوید که 17.6 میلیون نفر در افغانستان نیازمند کمک ها و خدمات صحی هستند که پنج میلیون آن افراد شهرنشین و 12.6 میلیون دیگر، افراد روستانشین هستند.

از میان این افراد، 53 درصد آنان را کودکان، 44 درصد شان را افراد بزرگ و سه درصد را افراد کهن سال تشکیل می دهند.

پیش از این نیز از شیوع بیماری های روانی در بین مردم افغانستان، به ویژه زنان، پس از تسلط گروه طالبان گزارش های منتشر شده است و نهادهای صحی در مورد آن ابراز نگرانی کرده اند.

«فقر شدید و آینده نامعلوم»

شناسایی عوامل بیماری های روانی در بسیاری از جوامع بسیار پیچیده است و در مورد آن تحقیقات و پژوهش های گسترده صورت می گیرد و بر اساس این تحقیقات اقداماتی از سوی دولت و نهادهای دولتی برای کاهش بیماری های روانی در میان مردم انجام می شود.

اما در افغانستان، اقدامات طالبان که اکنون کنترل بر این کشور را در دست دارند، یکی از عوامل اصلی افزایش بیماری های روانی دانسته می شود.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، فقر در میان ساکنان این کشور به صورت گسترده افزایش یافته است و یکی از عوامل اصلی بیماری های روانی دانسته می شود.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، 29.3 میلیون نفر در افغانستان نیاز به کمک های بشردوستانه دارند و بیش از 15 میلیون نفر نمی دانند که وعده بعدی غذای خود را از کجا تأمین کنند.

از سوی دیگر، آینده نامعلوم در زیر سلطه طالبان نیز باعث «ناامیدی» و افزایش بیماری های روانی در بین مردم شده است.

اقدامات طالبان به سلامت روان زنان آسیب های جدی وارد کرده و علاوه بر بیماری های روانی، خودکشی در میان زنان را نیز افزایش داده است.

یک روان شناس که با حفظ هویتش در مورد تأثیرات حاکمیت طالبان بر شهروندان افغانستان گفت که «پیامد تسلط طالبان فاجعه بار» بوده است.

او افزود که «پس از تسلط طالبان شمار افراد مبتلا به اختلالات روانی افزایش یافته، اکثر مردم اعتماد به نفس شان را از دست داده اند، ناامیدی در میان مردم بسیار زیاد شده و فقر و گرسنگی بیداد می کند.»

به گفته این روان شناس، همه این موارد، فشار روانی را بر مردم به صورت «بی سابقه» افزایش داده است و به همین دلیل اختلالات روانی افزایش یافته است.

او می گوید از سوی دیگر، «حق شادمانی»، «تفریح» و «خوشحالی» از سوی طالبان از مردم گرفته شده است و این نیز بر سلامت روان مردم تأثیر منفی می گذارد.

«کاهش دسترسی به خدمات سلامت روان»

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، دسترسی به مردم این کشور به خدمات صحی به دلیل با چالش ها و دشواری های فروان مواجه شده است.

بر اساس یک گزارش سازمان داکتران بدون مرز، دسترسی مردم به خدمات صحی، در روستاهای دور افتاده بیش از گذشته کاهش یافته است.

گزارش های نهادهای بین المللی نشان می دهد که بسیاری از مردم افغانستان به ویژه در روستاها، به خدماتی در زمینه سلامت روان دسترسی ندارند و مراکزی که قبل از تسلط طالبان در این زمینه فعال بودند، اکنون سقوط کرده اند.

علاوه بر این، گزارش سازمان داکتران بدون مرز نشان می دهد که بسیاری از مردم افغانستان به دلیل فقر گسترده در روستاها، هزینه سفر تا مراکز صحی را برای درمان بیماری های خود، از جمله سلامت روان ندارند.

نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در افغانستان نیز به تازگی گفته است که شمار کمی از افرادی که دچار اختلالات روانی ناشی از استفاده مواد مخدر شده اند، به خدمات روان درمانی و بازپروری دسترسی ندارند.

اتحادیه اروپا برای ارائه خدمات صحی و رسیدگی به اختلالات ناشی از سوء استفاده مواد مخدر، به تازگی 10 میلیون یورو به دفاتر سازمان جهانی صحت و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در افغانستان کمک کرده است.

با وجود این، در بسیاری از روستاها و حتی ولسوالی های دور افتاده افغانستان هیچ مرکزی برای ارائه خدمات روانی وجود ندارد و فشارهای روانی روز افزون، همچنان از مردم، به ویژه زنان و دختران جوان قربانی می گیرد.

دکمه بازگشت به بالا