جهانزندگی

ترکیه درخواست اروپا برای میزبانی از پناهجویان افغان را رد کرد

اتحادیه اروپا و بریتانیا به دنبال این هستند که ترکیه به مرکزی برای رسیدگی به پناهجویان افغانی تبدیل شود که به دنبال پناهگاهی در اروپا هستند. ترکیه این تماس را رد می کند.

دولت ترکیه درخواست های اروپا برای تبدیل شدن به مرکز رسیدگی به پناهجویان افغان را رد می کند. عمر چلیک، سخنگوی دولت روز دوشنبه گفت که با توجه به اینکه ترکیه در حال حاضر میزبان نزدیک به پنج میلیون پناهنده، عمدتاً از جنگ داخلی سوریه است، دیگر نمی تواند پذیرش کند.

چلیک می گوید ترکیه ظرفیت پذیرش یک پناهنده دیگر را ندارد. او گفت ترکیه نه اردوگاه پناهندگان است و نه یک گذرگاه.

اظهارات چلیک در پاسخ به گزارش‌های رسانه‌های بریتانیایی روز یکشنبه به نقل از منابع وزارت دفاع بود که گفتند لندن به دنبال ایجاد مراکز پردازش برای پناهجویان افغان به کشورهایی مانند ترکیه است.

در چند روز گذشته، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، پیشنهادات مشابهی را ارائه کردند.

بر اساس توافق با اتحادیه اروپا، ترکیه در حال حاضر میزبان نزدیک به چهار میلیون آواره سوری ناشی از جنگ داخلی در ازای دریافت میلیاردها دلار کمک است.

اما اصلي آيدينتاسباس تحليلگر مي گويد افكار عمومي تركيه به شدت مخالف هرگونه توافق جديد در مورد پناهجويان افغان است.

آیدینتاسب گفت: «ما شرایطی داریم که در آن ترکیه و اتحادیه اروپا در حال مذاکره درباره این نوع مبالغ هنگفت به عنوان یک معامله پناهجویان هستند که در آن ترکیه باید پناهندگان را نگه دارد». “من فکر می کنم نارضایتی گسترده ای در مورد استفاده اروپا از ترکیه به عنوان اردوگاه پناهجویان در مرزهایش وجود دارد. مردم از این موضوع ناراحت هستند. اما این هزینه سیاسی زیادی برای ترکیه دارد. مردم به سادگی دولت را زیر سوال می برند. سیاست پناهندگان.”

خشم نسبت به حضور پناهجویان در اوایل ماه جاری در حومه آنکارا، پایتخت، به خشونت کشیده شد، جایی که صدها نفر به خانه‌ها و مغازه‌های مهاجران سوری حمله کردند.

آنکارا اکنون در حال افزایش تلاش‌ها برای تامین امنیت مرز ایران، مسیر اصلی ترانزیتی افغان‌هایی است که قصد ورود به ترکیه را دارند. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که ساخت دیوار در مرز تسریع خواهد شد.

نیروهای اضافی ترکیه در نزدیک به 300 کیلومتری مرز ایران مستقر شده و مجهز به جدیدترین تجهیزات تجسسی هستند.

حسین ادیز ترجان اوغلو، رئیس امنیت ترکیه در مرز ایران، روز دوشنبه گفت که مرزها در برابر هرگونه موج پناهجویان امن خواهد بود.

ترجان اوغلو گفت که نیروهای ترکیه در مکان‌هایی کار می‌کنند که قبلاً قاچاق در آنها رایج بود، و افزود که کل منطقه توسط دوربین‌های حرارتی چرخشی 360 درجه نظارت می‌شود. او گفت اگر حرکتی وجود داشته باشد، می توان نیروها را به آنجا اعزام کرد.

نمایش چنین نیرویی در درجه اول هدف مردم ترکیه است که از حضور میلیون‌ها پناهنده خسته شده‌اند و اروپا این پیام را ارسال می‌کند که ترکیه میزبان هجوم گسترده پناهندگان دیگر نخواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا