افغانستانجهانحقوق بشرزندگی

پاکستان مدارس افغانستان را قبل از اخراج تعطیل می کند

در پاکستان، مدارسی که به کودکان افغان آموزش می دهند، درهای خود را بسته اند، زیرا خانواده ها برای جلوگیری از اخراج قبل از مهلت تعیین شده توسط اسلام آباد مخفی می شوند.

دولت پاکستان سرکوب گسترده ای را علیه حدود 1.7 میلیون افغان ساکن این کشور بدون وضعیت قانونی آغاز کرده است و به آنها تا چهارشنبه مهلت داده است تا آنجا را ترک کنند یا با دستگیری دسته جمعی روبرو شوند.

این پیشرفت به ویژه برای دختران افغان در پاکستان ناراحت کننده است، زیرا بسته شدن مدارس ممکن است پایان تحصیل آنها در آینده قابل پیش بینی باشد. بسیاری از آنها با چشم انداز مجبور به بازگشت به افغانستان روبرو هستند، جایی که دولت طالبان آنها را از دسترسی به تحصیلات متوسطه منع می کند.

نرگس رضایی شانزده ساله همراه با خانواده اش در آگوست 2021 زمانی که طالبان کنترل افغانستان را دوباره به دست گرفتند، به پاکستان پناه برد و گفت: ما به اینجا آمده ایم تا تحصیل کنیم و زندگی خوبی داشته باشیم.

او گفت: “هر افغانی نمی خواهد به افغانستان بازگردد، به ویژه دخترانی که در آنجا آزادی کمتری دارند.”

طبق گزارش امروز هند، پنج مکتب در اسلام‌آباد و راولپندی که به حدود 2000 دانش‌آموز افغان به زبان مادری‌شان آموزش می‌دادند، قرار است پس از کلاس‌های روز دوشنبه درهای خود را به طور موقت تعطیل کنند. که در.

وضعیت به ویژه برای دختران افغان در پاکستان وخیم است. آنها با چشم انداز ناراحت کننده مجبور به بازگشت به افغانستان هستند، جایی که دولت طالبان دسترسی آنها را به تحصیلات متوسطه محدود می کند.

ترس از اخراج گریبانگیر خانواده های افغان در پاکستان شده است که منجر به کاهش قابل توجه حضور در مدارس و متعاقب آن کاهش دو سوم در ثبت نام شده است که در نهایت منجر به تعطیلی این مدارس شده است. امنیت و آینده نامشخص دانشجویان افغان در پاکستان به این تصمیم چالش برانگیز کمک کرده است.

سازمان ملل متحد (سازمان ملل) از هجوم قابل توجهی از مهاجران افغان به پاکستان از زمان تسلط طالبان به پاکستان خبر می دهد و حداقل 600000 نفر از مرز عبور کرده اند. این مهاجرت دسته جمعی منعکس کننده وضعیت وخیم افغانستان است، جایی که بسیاری به دلیل عدم اطمینان و بی ثباتی پس از ظهور مجدد طالبان به دنبال پناهندگی و امنیت در کشورهای همسایه مانند پاکستان هستند.

مقیاس این مهاجرت بر نیاز فوری به کمک های بشردوستانه و حمایت بین المللی برای رسیدگی به نیازهای مهاجران افغان که در جستجوی امنیت و آینده ای بهتر از وطن خود فرار می کنند، تاکید می کند.

روز دوشنبه، مهاجران افغان در مقابل دفتر کمیساریای انسانی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) در اسلام آباد تظاهراتی برگزار کردند و تظاهرات خود را با ضرب الاجل قریب الوقوع دولت پاکستان برای اخراج مهاجران غیرقانونی از کشور همسو کردند.

تظاهرکنندگان، متشکل از وکلای مدافع، روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر، و افراد در معرض خطر طالبان، ادعا می کنند که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در دو سال گذشته پرونده های آنها را به اندازه کافی بررسی نکرده است.

از ماه اکتبر، دولت موقت پاکستان مهلت اول نوامبر را برای خروج بیش از 1.7 میلیون مهاجر غیرقانونی در این کشور صادر کرد. هشدار شدید دولت حاکی از آن است که کسانی که از این اولتیماتوم پیروی نکنند ممکن است با زندان و اخراج مواجه شوند. با نزدیک شدن به ضرب الاجل اول نوامبر، گزارش ها نشان می دهد که احساس ترس و دلهره در جامعه مهاجر در پاکستان تشدید می شود.

دکمه بازگشت به بالا