افغانستانپناهندگان

مقامات طالبان به پاکستان در مورد اخراج دسته جمعی مهاجران افغان هشدار دادند

دولت موقت افغانستان اخراج دسته جمعی پناهجویان افغان از پاکستان را محکوم کرده و آن را «غیر انسانی» خوانده است. آنها هشدار داده اند که اگر دولت پاکستان به این موضوع رسیدگی نکند، مجبور خواهند شد در پاسخ به آن اقدام کنند.

شیرمحمد عباس استانکزی معین وزارت امور خارجه اداره طالبان در تازه ترین اظهارات خود در مورد پاکستان هشدار داده و تاکید کرده است که دولت پاکستان باید جلوی اخراج مهاجران را بگیرد.

وی در گفت‌وگو با «تلوزیون یک» تاکید کرد که تلاش می‌شود این موضوع از طریق کانال‌های دیپلماتیک با طرف پاکستانی حل شود. با این حال، به گفته وی، اگر این تلاش ها به نتیجه نرسد، اداره موقت به رفتار پاکستان با مهاجران افغان پاسخ خواهد داد.

وی همچنین با صدور هشداری به پاکستان اعلام کرد که مهلت یک ماهه مهاجران افغان در این کشور به پایان رسیده است و پلیس پاکستان روند بازداشت مهاجران را در سراسر کشور آغاز کرده است.

روز پنجشنبه ۱۰ آبان، عکسی از گذرگاه مرزی تورخم، تجمع قابل توجه مهاجران را در نزدیکی مرز نشان می دهد. طی یک ماه گذشته، پاکستان بیش از 100000 مهاجر افغان را اخراج کرده است و اخیراً افزایش جمعیت در گذرگاه‌های مرزی، به‌ویژه در تورخم، افزایش یافته است و هزاران نفر برای عبور از افغانستان تلاش کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا