پناهندگانحقوق بشر

صدها هزار مهاجر افغان از پاکستان اخراج می شوند

تهیه شده توسط: خلیل رحمن

در یک اعلامیه غافلگیرکننده در ماه گذشته، دولت پاکستان اعلام کرد که از اول نوامبر حدود 1.7 میلیون خارجی ثبت نام نشده یا غیرقانونی را دستگیر و اخراج خواهد کرد. اگرچه پاکستان می‌گوید هدف از سرکوب هیچ ملیت خاصی نیست، اما اکثر خارجی‌هایی که در آنجا زندگی می‌کنند از افغانستان همسایه این کشور هستند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که این اقدام می تواند منجر به یک “فاجعه حقوق بشری” شود، زیرا ممکن است خانواده ها از هم جدا شوند و برخی از کسانی که به عقب بازگردانده شوند با احتمال دستگیری و شکنجه در افغانستان روبرو می شوند.

مقامات پاکستانی اتباع افغان را به دست داشتن در حملات ستیزه جویان، قاچاق و جنایات دیگر متهم می کنند که دولت افغانستان آن را رد می کند.

انوار الحق کاکر، نخست وزیر موقت روز دوشنبه در لاهور گفت: «صرف نظر از اینکه آنها نقش خوب یا بدی در جامعه دارند، سیستم ما راهی برای شناسایی این افراد ندارد. کسانی که اخراج می شوند لزوما برای مدت نامحدود از پاکستان منع نخواهند شد و آنها باید ویزای مناسب دریافت کنند.

© UNOCHA/سید حبیب بیدل یک خانواده آواره وسایل خود را در قندهار افغانستان حمل می کند.

او گفت: “اگر آنها بخواهند برای اهداف آموزشی یا تجاری یا هر هدف دیگری برگردند، ما این روند را تسهیل خواهیم کرد، اما ما یک روند تنظیم شده می خواهیم.”

روز چهارشنبه، ده ها افغان پس از پایان مهلت 31 اکتبر برای خروج از کشور، جمع آوری و اخراج شده بودند.

سرفراز بوگتی، وزیر امور داخله موقت کشور در پستی در ایکس و همراه با فیلم های ویدئویی نوشت: «امروز با 64 تبعه افغان در حالی که سفرشان را به خانه آغاز کردند، خداحافظی کردیم. این اقدام گواهی بر عزم پاکستان برای بازگرداندن افراد مقیم این کشور بدون اسناد و مدارک مناسب است.

به گفته وزارت کشور پاکستان، 140000 افغان در هفته های اخیر از ترس دستگیری کشور را ترک کرده اند. روز سه شنبه، هزاران وسیله نقلیه مملو از کالاهای خانگی به آرامی به سمت مرز در پیشاور، شهری در شمال غربی پاکستان در حرکت بودند.

© کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل/عثمان غنی پناهجویان افغان پس از آواره شدن در اثر سیل موسمی در ناحیه نوشهره، پاکستان، در یک چادر پناه می گیرند.
© کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل/عثمان غنی پناهجویان افغان پس از آواره شدن در اثر سیل موسمی در ناحیه نوشهره، پاکستان، در یک چادر پناه می گیرند.

بسیاری از افغان‌ها فکر می‌کردند که هرگز به عقب برنخواهند گشت و نگران هستند که در صورت بازگشت چه اتفاقی خواهد افتاد.

یوسف نورزی ۳۵ ساله در این زمینه گفت: «افغانستان کشور ما است، اما من در پاکستان به دنیا آمدم و بزرگ شدم. آینده نامعلومی در افغانستان در انتظار ماست.»

پاکستان می گوید 1.4 میلیون افغانی که به عنوان پناهنده ثبت نام کرده اند تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت. مقامات گفتند که افرادی که دستگیر می شوند به یکی از مراکز اخراج متعددی که در سراسر کشور ایجاد شده فرستاده می شوند، اما با هیچ کس بدرفتاری نمی شود.

بوگتی هفته گذشته به خبرنگاران گفت: “ما به آنها غذا می دهیم، به نیازهای پزشکی آنها رسیدگی می کنیم، اما در عین حال به شدت توصیه می کنیم که داوطلبانه بازگردند.”

بیش از 10,000 افغان مقیم پاکستان در 31 اکتبر، تنها چند ساعت قبل از موعد مقرر برای خروج داوطلبانه 1.7 میلیون نفر از پاکستان یا دستگیری و اخراج، به مرزها هجوم بردند. گزارشگران ویژه سازمان ملل از پاکستان می خواهند که اخراج دسته جمعی 1.4 میلیون افغانی را که برای امنیت فرار کرده اند، لغو کند و اصرار دارند که حفاظت از آنهایی را که ممکن است بر اساس دلایل جنسیتی، مذهبی یا قومی مورد آزار و اذیت قرار گیرند، در اولویت قرار دهد.

گزارشگران ویژه سازمان ملل از پاکستان می خواهند که اخراج دسته جمعی 1.4 میلیون افغانی را که برای امنیت فرار کرده اند، لغو کند و اصرار دارند که حفاظت از آنهایی را که ممکن است بر اساس دلایل جنسیتی، مذهبی یا قومی مورد آزار و اذیت قرار گیرند، در اولویت قرار دهد.افغانستان که طرح پاکستان را “غیرقابل قبول” خوانده و خواستار تمدید مهلت شده است، یک کمیسیون عالی را برای کمک به پناهجویان افغان که به اجبار بازگشته اند با اسکان موقت و سایر خدمات ایجاد کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: «ما اینجا هستیم تا از برادران و خواهران افغان خود در سرزمین مادری خود استقبال کنیم. ما از همه منابع خود برای تسهیل در توانبخشی آنها استفاده خواهیم کرد.»

مقامات سازمان ملل می گویند که فعالان، روزنامه نگاران، هنرمندان و افرادی که به عنوان مقامات یا سربازان برای دولت سابق افغانستان تحت حمایت ایالات متحده کار می کردند، در معرض خطر خاصی قرار دارند. زنان و دخترانی که حقوقشان برای تحصیل، کار و حرکت آزاد به سرعت تحت سلطه طالبان سلب شده است.

واکنش‌ها به اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان

عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: «برای اکثریت قاطع آنها، زندگی و تحصیل در پاکستان ممکن است تنها شانس آنها برای تحصیل رسمی باشد.»

بیش از 100 تن از رهبران، دیپلمات‌ها و دیگران پیشین ایالات متحده نیز با اخراج برنامه‌ریزی شده افغان‌ها مخالفت کردند، هزاران نفر از آنها از حکومت طالبان فرار کردند و بیش از دو سال است که در پاکستان منتظر ویزای ایالات متحده هستند.

آنها در نامه ای سرگشاده نوشتند: «این تصمیم تنها باعث هرج و مرج و بدتر شدن وضعیت بد می شود. ما از پاکستان می خواهیم که با ما برای اسکان مجدد افراد واجد شرایط در ایالات متحده همکاری کند، نه اینکه آنها را به افغانستان بازگرداند، جایی که با عذاب حتمی روبرو هستند.

Photo by ABDUL BASIT/AFP via Getty Images
Photo by ABDUL BASIT/AFP via Getty Images

بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از 2 میلیون افغان بدون مدرک در پاکستان زندگی می کنند که حداقل 600000 نفر از آنها پس از قدرت گرفتن مجدد طالبان در اوت 2021 در بحبوحه عقب نشینی نیروهای ایالات متحده و ناتو وارد پاکستان شدند. برخی دیگر در حالی که افغانستان از سال 1979 تا 1989 توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق اشغال شده بود یا پس از حمله ایالات متحده به افغانستان در پی حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001، فرار کردند.

به گفته قیصر خان افریدی، سخنگوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، اکثر کسانی که به تازگی وارد شده اند، فاقد مدرک هستند. او گفت که اگر آنها به افغانستان بازگردند، “تهدیدهای بالقوه جدی برای آزادی و امنیت آنها وجود دارد.”

بسیاری نیز با خسارات مالی عمده روبرو هستند، زیرا دولت پاکستان مقدار پول نقدی که مهاجران می توانند از کشور خارج کنند را محدود می کند.

میرویس خالد، 24 ساله، که به عنوان آشپز در یک رستوران کار می کند، گفت که او و پدرش هر دو در پیشاور به دنیا آمده اند و هرگز به افغانستان نرفته اند.

او گفت: «من با یک زن پاکستانی ازدواج کردم و از او دو فرزند داشتم. با این حال، طبق قوانین پاکستان، مرد خارجی که با یک شهروند ازدواج می کند، حق شهروندی را ندارد، اگرچه یک زن از کشور دیگری در صورت ازدواج با یک مرد پاکستانی واجد شرایط است.

میرویس خالد، 24 ساله، به عنوان آشپز در رستوران معروف پیشاور که به خاطر برنج خوشمزه پخته شده در گوشت معروف است، کار می کند. او گفت که او و پدرش در پیشاور به دنیا آمده اند اما هرگز به افغانستان نرفته اند. «من تنها فرزند پدر و مادرم هستم. با یک زن پاکستانی ازدواج کردم و از او صاحب دو فرزند شدم. ما یک قطعه زمین در افغانستان نداریم و دومین مشکل بزرگ این است که همسرم نمی‌خواهد به افغانستان برود.

خلد گفت: “ما حتی یک قطعه زمین در افغانستان نداریم و دومین مشکل بزرگ این است که همسرم نمی خواهد به افغانستان برود.”

مصطفی داودی که با برادرانش تجارت میوه و سبزیجات دارد، گفت که نه او و نه هیچ یک از 11 خواهر و برادرش که همگی در پیشاور به دنیا آمده اند، هرگز به روستای زادگاه خانواده خود در استان ننگرهار در شرق افغانستان نرفته اند. او گفت که خانواده او مدارک مناسبی دارند و قصد ندارند پاکستان را ترک کنند، اما با این وجود نگران هستند که مجبور شوند.

داودی، 35 ساله، گفت: «پاکستان کشوری قابل توجه است و مردم بسیار خوش‌آمد و دوستانه هستند. ما حتی در افغانستان خانه نداریم، پس اگر برگردانده شوند کجا زندگی می کنیم؟

داودی افزود که خانواده اش همیشه پاکستان را خانه خود می دانسته اند. او گفت، با این حال، آنها تصمیم گرفتند در صورت اخراج و نیاز به پول، خانه خود را بفروشند.

Afghans cross into Pakistan while a security personnel stands guard
Photo by SHAFIULLAH KAKAR/AFP via Getty Images افغان ها در حالی که یک پرسنل امنیتی نگهبانی می دهند وارد پاکستان می شوند

خالق عطیفی، یک پناهجوی افغان در اسلام آباد که به عنوان یک روزنامه نگار ورزشی در کابل کار کرده بود و در دسامبر 2021 گریخت، به دیده بان حقوق بشر گفت که از زمان اعلام این خبر، حتی افغان هایی که در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) ثبت نام کرده اند نیز از این امر مصون نیستند. بازداشت یا تبعید او گفت: «در همه جا ایست بازرسی پلیس وجود دارد. حتی اگر ویزای معتبری داشته باشید، باز هم به اداره پلیس منتقل خواهید شد و در بیشتر موارد برای آزاد شدن باید رشوه بدهید. او گفت که در بیشتر موارد، پناهجویان افغان مجبور بودند بین 10000 تا 40000 روپیه پاکستانی (36 تا 144 دلار آمریکا) به پولیس پاکستان رشوه بپردازند.

زرمینه رفیعی، فعال حقوق زنان که با جمعیت هلال احمر افغانستان در افغانستان همکاری می‌کند، از آسیب‌های روحی و روانی مهاجران افغان مقیم پاکستان که با احتمال اخراج مواجه هستند، توضیح داد. او گفت: «بیشتر دوره‌ها و فرصت‌ها برای پناهجویان افغان، به‌ویژه کودکان، در حال بسته شدن است و مردم نمی‌توانند آزادانه از ترس اخراج خرید کنند». ما نمی‌توانیم بخوابیم، زیرا شنیده‌ایم که پلیس در طول شب به خانه‌ها حمله می‌کند و مدارک می‌خواهد.»

نذیر احمدی که با پروژه های ناتو در افغانستان کار کرده و در 18 ماه گذشته در پاکستان بوده است، گفت: «من در آنجا چیزی ندارم. من همه چیز را از دست داده ام. اگر به افغانستان برگردم، هیچ تضمینی برای زنده ماندن من وجود ندارد.»

بسیاری از افغان‌هایی که پس از تسلط طالبان در آگوست 2021 وارد پاکستان شده‌اند، تشویق شده‌اند برای برنامه‌های اسکان مجدد در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده، بریتانیا، کانادا و آلمان درخواست دهند، اما با ویزای پاکستان منقضی شده و اسکان طولانی مدت در وضعیت بلاتکلیفی قرار گرفته‌اند. فرآیندهایی که آنها را در برابر بازداشت و اخراج آسیب پذیر می کند.

الیاس شفایی، که قبلاً برای یک پروژه با بودجه ایالات متحده در افغانستان کار می کرد، گفت: «بیشتر فرآیندهای ویزا شما را ملزم به مهاجرت به کشور ثالث می کند. برای ویزای [موقت] آمریکا، مجبور شدم به پاکستان نقل مکان کنم. از آن زمان، 15 ماه است که منتظر سفارت آمریکا هستم و اکنون پاکستان می خواهد مرا به افغانستان اخراج کند.

زنان و دختران افغان اغلب با موانع بیشتری برای اسکان مجدد روبرو بوده اند، زیرا کشورهای مقصد اغلب کمک به افغان ها – که اکثراً مردان هستند – را در اولویت قرار داده اند که در تلاش های نظامی آنها مشارکت داشته اند. نیلوفر ندا، پزشک و فعال جامعه مدنی، گفت که پس از کشته شدن خواهرش توسط طالبان، احساس ناچاری به ترک افغانستان می کند. او گفت که هر روز تهدید به اخراج او را فرا می‌گیرد: «من با ترس زندگی می‌کنم که هر لحظه ممکن است من را اخراج کنند. من منتظر هستم تا سفارت آمریکا ویزای من را که بیش از یک سال طول کشیده است، بررسی کند.»

پروانه صالحی بیش از 10 سال با سازمان‌هایی که به توانمندسازی زنان در افغانستان اختصاص داشتند کار کرده بود و زمانی که تهدیدات پس از تسلط طالبان آغاز شد، آنجا را ترک کرد. او گفت: «من مجبور شدم افغانستان را ترک کنم زیرا برای افرادی مانند من امن نبود. و اکنون در این ترس به سر می‌برم که هر لحظه ممکن است به افغانستان اخراج شوم.»

وی گفت: «ما همه مدارک مربوطه را برای ماندن در اینجا داریم، اما خانه خود را در پیشاور به قیمت دور ریخته‌ای فروختیم زیرا ممکن است هر اتفاقی برای ما بیفتد.

مهاجران غیرقانونی در پاکستان در حالی اخراج می شوند که افغانستان با گرسنگی گسترده ای مواجه است که احتمالاً با نزدیک شدن به فصل زمستان بدتر می شود. این کشور همچنان با پیامدهای یک رشته زمین لرزه در ماه اکتبر در ولایت هرات دست و پنجه نرم می کند که در آن زنان و کودکان بیش از 90 درصد تلفات را تشکیل می دهند.

تنش بین پاکستان و افغانستان که حدود 1600 مایل مرز مشترک دارند، در دو سال گذشته به دلیل افزایش حملات به نیروهای امنیتی پاکستان توسط تحریک طالبان پاکستان (TTP)، یا طالبان پاکستانی افزایش یافته است. پاکستان افغانستان را به پناه دادن به شبه‌نظامیان اسلام‌گرا از این گروه متهم می‌کند که جدا از طالبان افغانستان است اما ایدئولوژی مشابهی دارد.

چند روز قبل از اینکه پاکستان اخراج‌ها را اعلام کند، بمب‌گذاری‌های انتحاری در دو مسجد در استان‌های هم مرز با افغانستان حدود 60 کشته برجای گذاشت. تحریک طالبان پاکستان مسئولیت آن را رد کرد.


*این گزارش خبری با حمایت روزنامه نگاران برای حقوق بشر «JHR» تهیه شده است.

دکمه بازگشت به بالا