حقوق بشر

زنان در افغانستان: داستان برگشتی

تهیه شده توسط: خلیل رحمن

بررسی اجمالی
افغانستان گذشته ی اخیر پرآشوبی داشته است. در سه دهه گذشته، این کشور توسط نیروهای شوروی و نیروهای بین المللی به رهبری ایالات متحده اشغال شده است، و در سال های میانی توسط گروه های شبه نظامی، از جمله طالبان بدنام ظالم اداره می شود. در افغانستان، زنان برای زنده ماندن از آزادی چشم پوشی می کنند.

در سراسر تغییر چشم‌انداز سیاسی افغانستان در پنجاه سال گذشته، زنان برای حقوق خود مبارزه کرده‌اند و به دستاوردهایی دست یافته‌اند، اما این موضوع نیز توسط گروه‌های مختلف برای منافع سیاسی مورد سوء استفاده قرار گرفته است، گاهی اوقات بهبود یافته اما اغلب مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

دو دانشجوی طب افغانستان (چپ و مرکز) در حال گوش دادن به سخنان استاد خود در دانشکده پزشکی در کابل، در حالی که آنها گچی را که قسمتی از بدن انسان را نشان می‌دهد، بررسی می‌کنند - ژانویه 1962 (کارکنان/خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)
دو دانشجوی طب افغانستان (چپ و مرکز) در حال گوش دادن به سخنان استاد خود در دانشکده پزشکی در کابل، در حالی که آنها گچی را که قسمتی از بدن انسان را نشان می‌دهد، بررسی می‌کنند – ژانویه 1962 (کارکنان/خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ)

تأثیر طالبان بر حقوق زنان طالبان چه کسانی هستند؟
طالبان گروهی است که در سال 1994 پس از سال ها درگیری ظهور کرد. بسیاری از اعضای آنها از مبارزان سابق مجاهدین بودند که در جریان جنگ داخلی افغانستان در دهه 80 و 90 در پاکستان آموزش دیده بودند. آنها با هدف تبدیل افغانستان به یک کشور اسلامی گرد هم آمدند و از سال 1996 تا 2001 در افغانستان حکومت کردند. از آن زمان، این گروه به دلیل نقض حقوق بشر، به ویژه در مورد زنان و دختران، بدنام شده است.

نفی حقوق بشر زنان
در زمان طالبان، زنان و دختران به دلیل “جنایت” دختر بودن، به طرق مختلف مورد تبعیض قرار می گرفتند. طالبان نسخه خود از قوانین شریعت اسلامی را اجرا کردند. زنان و دختران از موارد زیر منع شدند:

رفتن به مدرسه، تحصیل؛
کار کردن؛
ترک خانه بدون همراه مرد؛
نشان دادن پوست خود در ملاء عام؛
دسترسی به مراقبت های بهداشتی ارائه شده توسط مردان (در شرایطی که زنان از کار منع شده بودند، مراقبت های بهداشتی عملاً غیرقابل دسترسی بود).
درگیر شدن در سیاست یا سخن گفتن علنی

An Afghan woman wearing burqa casts her ballot at a polling station in Kabul Saturday, Oct. 9. 2004. Across Afghanistan voters went to the polls in the country's first-ever direct presidential elections.

راه های بسیار دیگری وجود داشت که حقوق آنها از آنها سلب می شد. زنان اساساً در زندگی عمومی نامرئی بودند و در خانه های خود زندانی بودند. در کابل، به ساکنان دستور داده شد که پنجره های همکف و طبقه اول خود را بپوشانند تا زنان داخل آن از خیابان دیده نشوند. اگر زنی از خانه بیرون می‌رفت، با چادر تمام بدن (برقع) بود که با یکی از اقوام مرد همراه بود: او استقلال نداشت.

مردان می توانند مرتکب خشونت خانگی، مجروح کردن و حتی کشتن اعضای زن خانواده خود بدون مجازات شوند. در عوض، زنانی که از تجاوز جنسی و سایر اشکال خشونت رنج می‌برند، ممکن است به «جرایم اخلاقی» و زنا متهم شوند و به عنوان مجازات سنگسار شوند.

زنان افغان در قانون و تقریباً در تمام جنبه های زندگی روزمره خود مورد خشونت قرار می گرفتند. برای مثال، در سال 1996، یک زن در کابل به دلیل استفاده از لاک ناخن، انتهای انگشت شست خود را بریده بود. مردانی که از حقوق زنان دفاع می کردند و قوانین را نقض می کردند نیز در معرض خطر بودند.

یک روز پس از کریسمس، سرپرست نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان تلاش کرد تا رهبران طالبان را متقاعد کند که آخرین محدودیت خود را برای زنان افغان حذف کنند: ممنوعیت توانایی زنان برای کار در یک سازمان غیردولتی. پیشرفت در مذاکرات تا به امروز تقریباً وجود نداشته است. طالبان هیچ امتیاز رسمی نداده اند.

تا همین اواخر، سازمان ملل در مورد اهمیت همکاری با طالبان برای جلوگیری از قحطی، مرگ و آوارگی کاملاً پر سر و صدا بود. به سخنرانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، فیلیپو گراندی در مجمع صلح نوبل 2022 توجه نکنید، جایی که او اظهار داشت که «ماندن و مشارکت تصمیم درستی بود، یکی از آن‌هایی که من افتخار می‌کنم و مورد حمایت سازمان ملل قرار گرفت. رهبری تا دبیر کل.»

در حالی که نوعی تعامل ممکن است بهتر از هیچ باشد، تعامل قبلی سازمان ملل با طالبان این باور را تشویق کرد که حقوق بشر زنان را می توان برای امنیت و دسترسی به غذا و سرپناه مبادله کرد. برخی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد مخالفت خود با شرایط حقوق بشر در مورد تعامل کاملاً صریح هستند. اما سرکوب توانایی زنان برای خدمت به عنوان امدادگر تنها به انبوه شواهدی اضافه می‌کند که حقوق زنان و کمک‌های بشردوستانه موضوعات جداگانه‌ای نیستند.

TOPSHOT - Taliban members stop women protesting for women's rights in Kabul on October 21, 2021. - The Taliban violently cracked down on media coverage of a women's rights protest in Kabul on October 21 morning, beating several journalists. (Photo by BULENT KILIC / AFP)

همانطور که یک زن از شهر غربی هرات می گوید: «آنچه ما در افغانستان داریم ترس و وحشت است و خواه ناخواه مجبور می شوید از حقوق خود دست بکشید، تحصیلات خود را رها کنید و آزادی خود را رها کنید.

زنان افغان به دور از تلقی حقوق خود به عنوان ابزار چانه زنی برای کمک، در واقعیتی زندگی می کنند که محدودیت های فزاینده بر توانایی آنها برای بقا نیز تأثیر می گذارد. ما این را به لطف هزاران زن در 17 ولایت افغانستان می دانیم که یا به نظرسنجی های ماهانه پاسخ دادند یا در گروه های متمرکز که توسط نظرسنجی های محلی بیشناو اداره می شد شرکت کردند. وقتی از شما پرسیده شد: «به نظر شما بهبود حقوق زنان باید به اندازه بهبود دسترسی به خدمات عمومی برای سازمان ملل مهم باشد؟» در ماه دسامبر، بیش از 80 درصد از 2182 پاسخ دهنده موافق یا کاملاً موافق بودند.

و داده ها در سال 2022 در مورد آنچه زنان افغان از جامعه بین المللی می خواهند ثابت بوده است: رایزنی منظم سازمان ملل با زنان افغان، تقویت توانایی سازمان ملل در انجام وظایفش در زمینه حقوق بشر (برخلاف ادعاهایی که اینها ملاحظات ثانویه هستند). و شورای امنیت سازمان ملل متحد باید صریحاً از طالبان بخواهد که تمام محدودیت های حقوق زنان را لغو کند.

آنها روشن هستند که جامعه بین المللی نباید به امید گفتگو یا سازش، برای سازگاری با طالبان به عقب خم شود. این کشور نباید معیارهای خود را برای آنچه می تواند در حوزه حقوق بشر انجام دهد، پایین بیاورد. در عوض، جامعه بین‌المللی باید تا آنجا که می‌تواند راه‌های زیادی را برای دسترسی نامحدود زنان افغان به کمک‌های بشردوستانه و مکانیسم‌های زمینی ایجاد کند که طالبان را در قبال اقدامات آنها مسئول می‌داند.

اداره طالبان این کشور طی ماه های اخیر به همه سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی دستور داد تا کار زنان را متوقف کنند. (آسوشیتدپرس)
اداره طالبان این کشور طی ماه های اخیر به همه سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی دستور داد تا کار زنان را متوقف کنند. (آسوشیتدپرس)

بیش از هر چیز، زنان به ویژه خواستار احیای دسترسی خود به تحصیل و تحرک هستند، که هر دو برای توانایی آنها در نهایت برای تأمین نیاز خود و جوامعشان ضروری است.

ممکن است درست باشد که طالبان در شیوه اداره منطقه به منطقه متفاوت است. اما به گفته زنانی که از حکومت خود رنج می برند، این تفاوت ها آنقدر قابل توجه نیستند که به عنوان دری باز برای سازش دیده شوند. به نظر آنها، طالبان برای حفظ غیرقابل پیش بینی بودن و این احساس که نمی توان از رهبران طالبان انتظار زیادی داشت، به استقلال بازیگران محلی خود متکی است. احکام مختلف از سوی رهبران مختلف بدون ارگان متمرکز برای ارتباطات سیاسی صادر می شود.

و بسیاری از پاسخ دهندگان تقریباً احساس می کنند که کل دلیل وجودی رژیم طالبان به جای انجام کار سخت حکومت به طور منسجم، مقابله با ظلم جنسیتی است. یکی از اشتراک کنندگان گروه متمرکز ولایت بلخ گفت: «آنها به جای پرداختن به مسائل کلان امنیتی، بیشتر به محدود کردن زنان می اندیشند. “تنها چیزی که به آنها آرامش می دهد این است که اگر زنان بدون همراه به جایی بروند، متوقف شوند.”Face-covered Taliban fighters, with rocket-propelled grenade launcher and AK47 rifles, Zabul province, Afghanistan

اختلافات بین طالبان منطقه ای به دور از ایجاد واحه های آرامش نسبی، فضای ترس و غیرقابل پیش بینی را افزایش می دهد. قوانین به وضوح یا به طور مداوم اجرا نمی شوند. به گفته پاسخ دهندگان، پیروی از قوانین تضمینی برای ایمنی نیست.

یکی از شرکت کنندگان در گروه تمرکز از ولایت دایکندی در ماه اوت گفت: “من با برادرم به یکی از ولسوالی ها می رفتم.” او تلاش برای پیروی از این قانون را توصیف کرد که زنان به یک عضو مرد خانواده نیاز دارند تا آنها را در خارج از خانه نگهبانی کند. چند بار ما را از ماشین پیاده کردند و [باور نکردند] که برادر من است. گفتند من باید حقیقت را بگویم. در غیر این صورت برای ما خوب نخواهد بود.

در حالی که ناامنی ممکن است دیگر به شکل بمب و ماشین های جنگی نباشد، زنان افغان پیوسته فضای ترس را گزارش می دهند که از طریق آزار و اذیت هدفمند، ضرب و شتم، کشتار و ناپدید شدن توسط طالبان یا سایر گروه های شبه نظامی انجام شده است که طالبان در بهترین حالت نتوانسته اند از آنها جلوگیری کنند. و در بدترین حالت فعال است. و این بدون اشاره به خشونت هدفمند شدیدی است که جوامع شیعه و هزاره متحمل شده اند. حتی با محدودترین تعریف «امنیت»، فقط کمی بیش از نیمی از پاسخ دهندگان به نظرسنجی بیشناو بهبودهایی را گزارش کردند. گروه های کانونی به سرعت داستان واقعی را بیان کردند.

یکی از شرکت کنندگان از بغلان گفت: «فقط به این دلیل که صدای هولناک تیراندازی یا انفجار نمی شنویم به این معنی نیست که امنیت داریم. وقتی بیکاری، فقر و درب مدرسه به روی دختران بسته است، به این می گویند ناامنی.» محدودیت‌های طالبان در رفت‌وآمد آزاد، اشتغال مطمئن در خارج از خانه، شبکه‌های حمایتی و حتی کاری که مردان می‌توانند به اعضای زن خانواده اجازه انجام دهند، مستقیماً به کاهش درآمد خانوار، ناتوانی فزاینده در برآوردن نیازهای اولیه بقا و احساس بی‌وقفه منجر شده است. ناامنی که به درگیری های خانگی و افزایش قابل توجه خشونت خانگی منجر می شود.

تیراندازی و انفجارها نیز واقعاً از بین نرفته اند. پاسخ دهندگان خاطرنشان کرده اند که مناطقی که قبلاً از جنایت بیشتر از جنگ می ترسیدند، شاهد جنگ بیشتری هستند و مناطقی که شاهد جنگ بیشتر از جنایت بودند، شاهد جنگ کمتر اما جنایت بیشتری بودند.

No photo description available.

این همان چیزی است که مشاهدات سازمان ملل در مورد امنیت بیشتر را برای زنان افغان که آنها را می شنوند گیج کننده می کند. ممکن است جنگی در مقیاس وسیع وجود نداشته باشد که جمعیت افغانستان را ریشه کن کند، اما فقدان آن به هیچ وجه نباید به عنوان علامت “باز برای تجارت” از افغانستان خوانده شود. مشاهدات سازمان ملل در مورد فساد کمتر نیز به طور فزاینده ای دشوار است زیرا واقعیت نشان می دهد که فساد صرفاً به اشکال قدیمی تر و از نظر مالی کمتر مدرن تبدیل شده است.

یکی از پاسخ دهندگان در بامیان مشاهده کرد: “در یک نشست با یوناما، بسیاری از شرکت کنندگان ذکر کردند که بیشتر کمک های بین المللی برای خود طالبان ارسال می شود و توسط آنها در بازارها فروخته می شود.” در همین حال، افزایش درآمدهای مالیاتی مورد تمجید طالبان، بیشتر توسط جنگجویان به صورت نقدی جمع آوری می شود، روشی که در برابر استثمار بسیار آسیب پذیر است. این که جامعه بین المللی به سرعت در جهت افزایش امنیت و کاهش فساد به عنوان مزایای رژیم کنونی جهش می کند، با توجه به واقعیت موجود، نگران کننده است.

مریم صافی، رهبر DROPS، سازمانی که پروژه رای گیری بیشناو را اجرا می کند، خود از طرفداران یک مأموریت قوی یوناما است. نظر او (مانند بسیاری از زنانی که در این نظرسنجی شرکت کردند) این است که سازمان ملل باید طالبان را بر اساس اقدامات آنها – کمپین ارعاب آنها علیه زنان – و نه با گفتارشان قضاوت کند.

Afghanistan's Taliban nightmare — and how women are resisting - National | Globalnews.ca

او توضیح داد که این پیام ها “فقط فوریت بیشتری پیدا کرده اند.” وی افزود: «حکمیت فعلی یوناما که همه ما سخت برای آن جنگیدیم باید حفظ شود و برای اجرا به حمایت کامل سازمان ملل نیاز دارد. جامعه بین‌المللی باید هرگونه تعامل بیشتر با طالبان را مشروط به تغییر سیاست‌های رژیم ناقض حقوق زنان و دختران کند.»

هم صفی و هم هزاران زنی که بیشناو با آنها مشورت کرد، از شورای امنیت سازمان ملل می خواهند که به طور فعال و منظم با زنان مختلف افغان مشورت کند و اجازه دهد که نظرات آنها مستقیماً تصمیمات مربوط به تعامل با طالبان را تعیین کند. صافی می‌گوید: «این امر به‌ویژه در هفته‌های آتی مهم خواهد بود، زیرا در ماه مارس به جلسه توجیهی یوناما می‌رسیم. جامعه بین‌المللی نباید وقت یا حمایت مالی خود را برای هیچ فرآیند سیاسی که فاقد صدای زنان باشد تلف کند.»


*این گزارش خبری با حمایت روزنامه نگاران برای حقوق بشر «JHR» تهیه شده است.

دکمه بازگشت به بالا