جهان

نصرالله رهبر حزب الله نسبت به احتمال واقع بینانه درگیری گسترده تر در خاورمیانه هشدار داد

حسن نصرالله، رهبر حزب الله، در اولین سخنرانی عمومی خود از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس، روز جمعه با صدور هشداری نسبت به احتمال وقوع درگیری گسترده تر در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

حزب‌الله که به قدرت نظامی خود معروف است و توسط ایران حمایت می‌شود، در درگیری‌های مرگبار با نیروهای اسرائیلی در امتداد مرز لبنان و اسرائیل شرکت داشته است که مهم‌ترین تشدید تنش از زمان جنگ بین این دو در سال 2006 است.
نصرالله خاطرنشان کرد که اقدامات حزب الله اسرائیل را مجبور کرده است که نیروهای خود را به جای نوار غزه و کرانه باختری اشغالی در نزدیکی مرز لبنان متمرکز کند.

به گفته نصرالله، «آنچه در مرز اتفاق می‌افتد ممکن است ساده به نظر برسد، اما بسیار مهم است» و بر اهمیت تنش‌های مرزی مداوم تأکید می‌کند.

رهبر حزب الله همچنین ایالات متحده را مسئول درگیری غزه و تلفات بالای غیرنظامیان دانست و خواستار کاهش فوری تنش در غزه برای جلوگیری از احتمال درگیری منطقه ای گسترده تر شد.

نصرالله تاکید کرد که ایالات متحده می تواند به تجاوز به غزه پایان دهد، زیرا از نظر او، آمریکا آن را آغاز کرده است. وی از آمریکایی ها خواست برای جلوگیری از یک جنگ گسترده تر، سریع عمل کنند.

وی ابراز اطمینان کرد که حزب الله از حضور نیروی دریایی آمریکا در منطقه که به دلیل بحران ادامه یافته افزایش یافته است، مرعوب نشده است.

نصرالله اشاره کرد که تشدید تنش بیشتر در امتداد مرز لبنان و اسرائیل، جایی که حزب‌الله به عنوان متحد حماس عمل می‌کند، به وضعیت در حال گسترش در نوار غزه بستگی دارد.

دکمه بازگشت به بالا