افغانستان

رئیس جمهور ازبکستان: جامعه بین المللی مسائل افغانستان را نادیده می گیرد

شوکت میرضیایف، رئیس جمهور ازبکستان، اخیراً به چالش های جاری در افغانستان پرداخته و تاکید کرده است که ثبات و امنیت استراتژیک در منطقه به برقراری صلح و آرامش در افغانستان بستگی دارد.

به گزارش رسانه های ازبکستان، رئیس جمهور این کشور روز یکشنبه در دهمین اجلاس سران شورای ترک ها سخنرانی کرد. وی در جریان سخنرانی خود ابراز نگرانی کرد که جامعه جهانی چالش های موجود در افغانستان را نادیده می گیرد.

به گفته وی، «با تشدید جنگ و ناامنی در سایر کشورها، مسایلی که مردم افغانستان با آن مواجه هستند بیش از پیش از دایره توجه و تمرکز جامعه جهانی خارج شده است».

شوکت میرضیایف در سخنرانی خود در دهمین اجلاس شورای ترک ها از افغانستان به عنوان کشوری «چند قومی» با پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی با ملت های ترک یاد کرد.

رسانه‌های ازبکستانی به نقل از وی گزارش داده‌اند که «استقرار صلح و آرامش در سرزمین چند قومی افغانستان که هزاران سال است با پیوندهای تاریخی و فرهنگی با مردمان ترک آمیخته شده است، شرط اساسی برای تضمین ثبات استراتژیک است. و امنیت در منطقه ما.»

این در حالی است که پس از ظهور حکومت طالبان در افغانستان، مردم این کشور با بحران‌های چند وجهی از جمله فقر، بیکاری، نابرابری جنسیتی، خطر آزار و اذیت جنسی و سوء استفاده جنسی و بحران گسترده سرکوب دست و پنجه نرم می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا