پناهندگانحقوق بشرزندگینگاه‌ها

نقض حقوق بشر در مورد لت و کوپ مهاجران افغان در مرز ترکیه

تهیه شده توسط: احمد شکیب رشیدی

در ماه‌ های اخیر، گزارش‌ هایی از نقض حقوق بشر نسبت به مهاجران افغان که تلاش میکنند تا از مرز ترکیه عبور کنند، به وجود آمده و نگرانی‌ های جدی را ایجاد کرده‌ اند. نیروهای پولیس ترکیه که مسئولیت امنیت مرزها را دارند، به اتهام استفاده از اقدامات سختی که به حقوق اساسی و کرامت این افراد آسیب میزند، متهم شده‌اند. گزارش‌ها نشان میدهند که پولیس در تلاش برای کنترل جریان مهاجران، به استفاده از خشونت جسمانی و تاکتیک ‌های تهاجمی روی آورده‌ اند که منجر به آسیب‌ ها و تروما در میان افرادی شده است که به دنبال پناهندگی هستند.که این شکنجه ها چندی قبل باعث شهید شدن یک نوجوان 15 ساله افغان گردیده است.

صحبت که از طریق واتساپ با اقای مجییب الرحمن “عظیمی” یکی ازاقارب نوجوان شهید شده و شاهد واقعه در محل داشتم چینین بیان کرد.

“ما چند روز پیش تقریبا 30 نفر بودیم که ازخاک ایران میخواستیم وارد ترکیه شویم اما وقتی وارد خاک ترکیه شدیم نگهبانان مرزی ترکیه بالا ما شلیک هوایی کردند و در همین اثنای شلیک ها یک نوجوان 15 ساله که از اقارب بنده میباشد شهید شد.حتی جسد این پسر را نتوانستیم ببینیم و برای ما جسدش را تسلیم نکردند و با خودشان بردند و مهاجرین در مرز از طرف نگهبانان مرزی ترکیه خیلی شکنجه های روحی و روانی میگردند و پسر های جوان را دست و پا های شان را میشکنند که با چشم خودم دیدم و حتی زن ها را تلاشی میکنند به جان زن ها دست اندازی کرده مورد خشونت قرار میدهند.حتی یک زن باردار که با ما همراه بود را به شکم اش لگت زدند خیلی در وضعیت وخیم قرار داشت و جوانان را گرفته به پاسگاها میبرند و بالای شان ظلم کرده دوباره تسلیم ایران میکنند که این خود باعث میشود تا این جوانان به دست گروگان گیر های بیفتد همچنان مدت یک هفته است متواتر درخواست میکنیم تا جسد نوحوان را تسلیم ما کنند ولی جواب دربافت نمیکنیم وقتی از سربازان میپرسیم چرا بالای ما ظلم میکنید در جواب ما امر ازار و اذیت را از مقامات بالا اخذ کرده ایم ابراز میدارند”

علاوه بر این، ادعاهایی از بازداشت ‌های دلخواه توسط مقامات ترکیه به گوش آمده است. این نه تنها به حق مهاجران برای جویای پناهندگی تجاوز میکند، بلکه آنها را در معرض نگرانی و عدم اطمینان در مورد آینده قرار می‌دهد. شرایط در مراکز بازداشت در امتداد مرزهای ترکیه نیز مورد انتقاد قرار گرفته‌ اند. گزارش‌ ها تسلیحات فراوان و تاسیسات غیر بهداشتی و عدم دسترسی به مراقبت‌ های بهداشتی و امکانات ابتدایی را توصیف میکنند. این شرایط نه تنها به خطر سلامت مهاجران می افزاید، بلکه سوالاتی را در مورد پایبندی ترکیه به استانداردهای حقوق بشر بین‌المللی ایجاد میکند. سازمان‌ ها و فعالان حقوق بشر خواستار بررسی دقیق این اتهامات شده‌ اند و از دولت ترکیه خواسته‌ اند تا برای رفع نقض ‌های گزارش‌ شده اقدامات فوری را انجام دهد. جوامع بین ‌المللی با نظارت نزدیک، بر اهمیت رعایت حقوق بشر و برخورد انسانی با مهاجران، بیانیه ‌های متعددی صادر کرده‌ اند. هرچه وضعیت پیش میرود، اهمیت همکاری بین مقامات ترکیه و جوامع بین‌المللی در اطمینان از حقوق و کرامت مهاجران افغان در مرز ترکیه و اعتبار اقداماتی برای جلوگیری از نقض حقوق بشر در مراحل لت و کوپ روزافزون میشود .

تلاش‌های بین‌المللی و همکاری موثر بین دولت ترکیه و جوامع بین‌المللی ضروری است تا از حقوق و کرامت مهاجران افغان در مرزهای ترکیه به‌عنوان یک اولویت جهانی پشتیبانی شود. با توجه به روزافزونی وضعیت، این همکاری می‌تواند به اعتبار ترکیه در حوزه حقوق بشر کمک کرده و جلوی نقض‌های آتی را بگیرد.


*این گزارش خبری با حمایت روزنامه نگاران برای حقوق بشر «JHR» تهیه شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا