جهانزندگی

صلیب سرخ: فاجعه‌ای غیرقابل تحمل در حال شکل‌گیری است

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درخواست محافظت از شهروندانی را کرد که در تبادل آتش در غزه گیر افتاده‌اند، چه آنهایی که می‌خواهند از جایشان بروند چه آنها که همانجا که هستند، باقی مانده‌اند.

در بیانیه صلیب سرخ آمده است: «درگیری‌هایی در مناطق بشدت پرازدحام در جریان است از جمله اطراف بیمارستان‌ها که جان بسیاری افراد آسیب‌پذیر را در معرض خطر قرار می‌دهد مثل کارکنان درمانی، بیماران، مجروحان، نوزادان نارس، معلولان و سالمندان.»

ویلیام شومبرگ مدیر زیرگروه غزه در صلیب سرخ گفت: «یک فاجعه وحشتناک پیش چشم ما در حال شکل گرفتن است. مردم روز و شب با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند می‌ترسند بیرون بروند از ترس اینکه کشته شوند و استدعای کمک برای رسیدن به جای امن را دارند.»

«به عنوان کسی که کار بشر دوستانه می‌کند احساس درماندگی می‌کنم که تیم ما حداقل شرایط امنیتی را برای تحرک در شمال غزه را ندارد.»

صلیب سرخ بشدت ابراز نگرانی کرد که «مرد و زن و بچه در حالیکه پرچم سفید تکان می‌دهند بدون ضروریاتی مثل آب و غذا باید کیلومترها از راه‌هایی بگذرند که در آن جسد افتاده است.»

اما ارتش اسرائیل می‌گوید با اینکه سعی کرده خروج نوزادان از بیمارستان شفا را «تسهیل» کند، حماس در این کار «مداخله» کرده است.

ریچارد هخت سخنگوی ارتش اسرائیل گفت: «ما داریم سعی می‌کنیم شاید با کمک واسطه راه حلی پیدا کنیم.»

به گزارش پل آدامز خبرنگار بی‌بی‌سی از بیت‌المقدس، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت «سیصد لیتر» سوخت در محلی نزدیک به بیمارستان شفا در دسترس قرار داده شده اما کسی برای بردنش کاری نکرده و فرض بر این است که حماس مانع شده است.

او گفت با این سوخت، انکوباتورهای بخش نوزادان می‌توانستند به کارشان ادامه دهند هر چند که گفت نمی‌داند این سوخت چقدر برق تولید می‌کند.

ریچارد هخت گفت نمی‌داند در طول شب چه می‌شود «اما در نهایت قصد ما کمک و یاری است و به کسی در آن سو نیاز داریم که مشارکت کند» و «تنها مانع بین بیمارستان شفا و سوخت، حماس است.»

حماس این را تکذیب کرده است.

دکمه بازگشت به بالا