جهانحقوق بشر

گروه بحران: اخراج انبوه افغان‌ها توسط پاکستان نگرانی‌های ثبات منطقه‌ای را افزایش می‌دهد

سیاست بازگرداندن اجباری پاکستان هشدارهای تند گروه بین المللی بحران (ICG) را به همراه داشته است که نگرانی هایی را در مورد احتمال وقوع یک فاجعه انسانی افزایش داده است. ICG در گزارش اخیر خود تاکید کرد که این سیاست می تواند پیامدهای گسترده ای برای پاکستان و کل منطقه داشته باشد.
به گفته ICG، اخراج پناهجویان افغان توسط پاکستان می تواند خطرات امنیتی را برای هر دو کشور تشدید کند. با تلاش طالبان برای مدیریت هجوم افغان‌های بازگشته که به دنبال کار برای حمایت از خانواده‌هایشان هستند، این احتمال وجود دارد که برخی از آنها به فعالیت‌های جنایتکارانه یا حتی مخالفان مسلحانه علیه حکومت طالبان روی آورند.
ICG همچنین در یک چرخش غیرمستقیم اشاره کرد که تحریک طالبان پاکستان (TTP) می تواند از هرج و مرج سود ببرد. عودت کنندگان، که با پاکستان آشنا هستند، ممکن است متقاعد شوند که حملاتی را علیه دولتی انجام دهند که زندگی آنها را مختل کرد و به طور بالقوه موقعیت تحریک طالبان پاکستان را تقویت کرد.

ICG گفت: «اگر طالبان نتوانند هجوم عودت‌کنندگانی را که ناامید از کار برای حفظ خانواده‌هایشان هستند، مدیریت کنند، ممکن است برخی از آنها به جنایتکاری یا مخالفت مسلحانه با حکومت طالبان کشیده شوند».

در این بیانیه افزوده شده است: «به عکس، یکی از برندگان در هرج و مرج متعاقب ممکن است خود تحریک طالبان پاکستان باشد، که ممکن است در میان افراد همگروه عودت کنندگان که با پاکستان آشنا هستند و می توانند متقاعد شوند به دولتی حمله کنند که زندگی آنها را خراب کرده است، بیابد.

این گزارش همچنین تاکید می‌کند که مهاجرت از افغانستان می‌تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد که منجر به نگرانی‌هایی در اروپا و در امتداد مسیر مهاجرت در کشورهایی مانند ایران و ترکیه می‌شود. پیامدهای این حرکت توده ای مردم می تواند در سطح جهانی بازتاب پیدا کند.

توصیه های ICG شامل ترغیب پاکستان و افغانستان برای مذاکره در مورد توافقنامه ای برای بازگشت تدریجی است که به اصول حقوقی و بشردوستانه پایبند باشد. این رویکرد به دنبال اجتناب از بحران و حفظ هنجارهای بین المللی است.

قابل توجه است که پاکستان پس از پایان مهلت خروج داوطلبانه در 1 نوامبر، عملیات جمع آوری را در سرتاسر کشور آغاز کرد. طالبان اخراج پناهجویان را یک تاکتیک فشاری می داند که توسط پاکستان به کار گرفته شده است، اما آن را رد می کند که این امر خطری برای ثبات منطقه ای داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا