افغانستانجهانحقوق بشرزندگی

نازیه هاشمیار برنده جایزه دموکراسی 2023 شد

موسسه ملی دموکراسی اعلام کرده است که جایزه دموکراسی سال 2023 را به نازیه هاشمیار، روزنامه نگار افغان اهدا می کند. این انستیتوت اعلام کرد که جایزه دموکراسی امسال به پاس قدردانی از تلاش های او به عنوان یک روزنامه نگار افغان برای افزایش آگاهی مردم به او تقدیم شده است.

بنیاد ملی دموکراسی، همچنین به نام NED روز سه شنبه اعلام کرد که چهلمین سالگرد تاسیس این موسسه امروز در واشنگتن دی سی برگزار می شود.

بر اساس گزارش ها، این برنامه چهره هایی از کنگره، دولت بایدن، فعالان و رهبران دموکراسی از سراسر جهان، اعضای جامعه رسانه ای، هیئت دیپلماتیک و دیگر مدافعان حقوق بشر را گرد هم آورده است.

بنیاد ملی برای دموکراسی (NED) یک سازمان غیرانتفاعی است که با هدف ترویج و تقویت نهادهای دموکراتیک در سراسر جهان ایجاد شده است.

این موسسه سالانه بیش از هزار جایزه به افراد و گروه هایی که در بیش از 90 کشور در جهت اهداف دموکراتیک تلاش می کنند اعطا می کند.

لازم به ذکر است که آزادی بیان، استقلال رسانه ها و دسترسی به اطلاعات علیه زنان خبرنگار در افغانستان از آگوست 2021 کاهش یافته است.

علاوه بر این، دیمون ویلسون، رئیس و مدیر عامل این مؤسسه تأکید کرده است که روزنامه‌نگاران مبارزان خط مقدم آزادی هستند و میراث خود را برای مقابله با چالش‌های پیچیده دموکراسی تطبیق می‌دهند. او گفت: “ما نه تنها سالگرد NED را جشن می گیریم، بلکه جامعه خود را برای مقابله با چالش های جدید دموکراسی متحد می کنیم.”

این در پی گزارشی از سوی سازمان حمایت از خبرنگاران افغانستان (AJSO) منتشر شده در روز جهانی آزادی مطبوعات منتشر شده است که نشان می‌دهد پس از روی کار آمدن دولت طالبان، از هر پنج خبرنگار زن در افغانستان، چهار نفر (84 درصد) از دست داده‌اند. شغل آنها.

پیش از این مرجان وفا محمدی، روزنامه نگار افغان و دو خبرنگار کشوری دیگر، جایزه بهترین خبرنگار سال 2023 را از مرکز خبرنگاران افغانستان دریافت کرده بودند.

دکمه بازگشت به بالا