افغانستانجهان

وزیر آلمان از اتحادیه ترک-اسلامی خواست تا درباره میزبانی از مقام طالبان توضیح دهد

نانسی فیزر، وزیر داخله آلمان، در مورد دعوت و سخنرانی سرپرست اداره غذا و داروی طالبان در مسجد وابسته به این مرکز، از اتحادیه ترکی اسلامی برای امور مذهبی توضیح خواست.

فیزر گفت: “هیچ کس نباید بستری برای اسلام گرایان تندرو در آلمان فراهم کند.”

وی بار دیگر تاکید کرد که حضور نماینده طالبان در کلن غیرقابل قبول است و باید به شدت محکوم شود.

عبدالباری عمر، سرپرست اداره غذا و داروی طالبان، روز پنجشنبه در شهر کلن آلمان برای جمعی از افغان‌ها سخنرانی کرد.

پیش از این وزارت خارجه آلمان حضور و سخنرانی عبدالباری عمر، یکی از مقامات طالبان در یکی از مراکز اسلامی شهر کلن را به شدت محکوم کرده بود.

این وزارتخانه تحقیقاتی را درباره ورود عبدالباری عمر به آلمان آغاز کرده است. این بیانیه تاکید می کند که آلمان طالبان را به عنوان یک دولت قانونی به رسمیت نمی شناسد و برای این نماینده طالبان ویزا صادر نشده است.

اتحادیه ترکی-اسلامی برای امور مذهبی، جایی که آقای عمر در یکی از ساختمان های خود در کلن سخنرانی کرد، روز جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که از اعتماد به این اتحادیه “سوء استفاده شده است”. این اتحادیه افزود که یک انجمن افغانی درخواست برگزاری مراسم مذهبی کرده بود، اما این مراسم به یک کنفرانس سیاسی تبدیل شد و فردی ناآشنا با اتحادیه در آن سخنرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اما وزیر کشور آلمان خطاب به اتحادیه گفت: چگونه می توان از این مکان [اتحادیه] چنین استفاده کرد؟

عبدالباری عمر برای یک کنفرانس داروسازی به هلند آمده بود اما متعاقباً به چندین کشور اروپایی سفر کرد و در دفاع از حکومت طالبان سخنرانی کرد.

اتحادیه ترکی-اسلامی برای امور مذهبی برجسته ترین سازمان مذهبی اسلامی در آلمان است که با دولت ترکیه ارتباط دارد. این اتحادیه اعلام کرده است که هرگونه ارتباط اخلاقی و معنوی با طالبان را رد می کند.

دکمه بازگشت به بالا