افغانستانجهان

نشست مخالفان طالبان در مسکو؛ «چه کسانی اشتراک می کنند و آجندا چیست؟

امروز قرار است نشستی در مسکو، پایتخت روسیه، با حضور شمار زیادی از چهره های سیاسی مخالف طالبان برگزار شود.

این نشست تحت عنوان «افغانستان میان گذشته و آینده؛ در مسیر جهان عادلانه و توسعه پایدار» برگزار می شود.

این نشست به میزبانی حزب «حزب روسیه عادل» برگزار می شود و قرار است حوالی ساعت 11 صبح امروز به وقت روسیه در هوتل «پریزیدنت» مسکو، کارش را آغاز کند.

حزب «روسیه عادل» که میزبانی این نشست را به عهده دارد، بیست درصد کرسی پارلمان آن کشور را در اختیار دارد و گفته می شود که از احزاب متحد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است.

این نشست در حالی مخالفان طالبان در روسیه گردهم می آورد که در اواخر ماه آگست سال جاری میلادی، احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، با سرگئی ميرونوف رهبر حزب روسیه عادل و معاون پارلمان فدراسيون روسيه در مقر پارلمان آن‌ كشور دیدار کرده بود.

جبهه مقاومت ملی افغانستان گفته بود که در این نشست در مورد مسایل سیاسی و امنیتی افغانستان گفتگو شده است و در مورد «راه‌ هاى برون رفت از بحران در کشور صحبت ‌هاى مفصل، همه جانبه و سازنده» صورت گرفته است.

«چه کسانی اشتراک می کنند و آجندا چیست؟»

نشست چهره های سیاسی مخالف طالبان در مسکو، حدود 29 نفر سخنران دارد که در میان آنان هیچ کدام از مقام های وزارت خارجه و حکومت روسیه نیست.

بر اساس فهرستی که از برنامه های این نشست به دسترس خبرنگار شفقنا قرار گرفته است، در این نشست احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان و از اعضای ارشد شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، امرلله صالح، معاون رئیس جمهور پیشین افغانستان، فوزیه کوفی، شکریه بارکزی، محمود صیقل، فضل احمد معنوی، عایله یلماز، عبدالستار حسینی، ذکریا مشکور و شماری دیگر از اعضای پارلمان پیشین و فعالان سیاسی افغانستان از اشتراک کنندگان این نشست هستند.

گزارش های نیز وجود دارد که از صلاح الدین ربانی، رهبر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان و عطا محمد نور از رهبران ارشد حزب جمعیت نیز دعوت شده است، اما هنوز روشن نیست که آنان در این نشست اشتراک می کنند یا خیر.

فضل احمد معنوی، از اعضای ارشد جبهه مقاومت ملی و وزیر عدلیه حکومت پیشین افغانستان گفته است که در این نشست «وضعیت کنونی و آینده افغانستان، ضرورت مقاومت نظامی، سیاسی و مدنی و اثرات خروج نیروهای بین المللی و توافقنامه دوحه بر افغانستان و منطقه» بررسی می شود.

بر اساس آجندای منتشر شده از این نشست، احمد مسعود، رهبر جزب مقاومت ملی افغانستان در این نشست در مورد جایگاه این جبهه در «تغییر وضعیت» در افغانستان صحبت می کند. هنوز جزئیاتی از صحبت های آقای مسعود در این نشست در دسترس نیست.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و از اعضای ارشد شورای مقاومت ملی برای نجات نیز در این نشست در مورد این صحبت می کند «آیا تعامل منطقه ای و بین المللی با طالبان مفید بوده است؟». جزئیاتی که در دسترس نیست که آقای محقق چه دیدگاهی را در این مورد مطرح می کند، اما او پیش از این همواره با تعامل کشورهای جهان و منطقه با طالبان مخالفت کرده است.

امرالله صالح، معاون پیشین رئیس جمهور افغانستان و از مخالفان شناخته شده طالبان نیز در این نشست در مورد «معاهده قطر و گوشه های پنهان آن» صحبت خواهد کرد. آقای صالح تا اکنون بارها از توافق دوحه با طالبان انتقاد کرده و آن را عامل اصلی سقوط نظام جمهوری در افغانستان دانسته است.

فوزیه کوفی نیز در این نشست در مورد «طالبان و آینده افغانستان؛ آیا مقاومت مدنی قادر به نجات کشور است؟» سخنرانی می کند.

این نشست قرار است حوالی ساعت چهار عصر به وقت مسکو، با جمع بندی سخنان و دیدگاه های اشتراک کنندگان، به پایان رسد.

«روسیه و طالبان»

نشست مخالفان طالبان در روسیه در حالی برگزار می شود که این نشست در بیش از دو سال گذشته تعامل گسترده با طالبان داشته است.

روسیه سفارت افغانستان را در اختیار طالبان قرار داده است و دیپلمات این گروه را در این سفارت پذیرفته است و همچنین سفارت خود را در کابل فعال نگهداشته است.

علاوه بر این، این کشور در نشست های مختلف در مورد افغانستان و منطقه، از طالبان دعوت کرده است که اشتراک کنند.

در تازه ترین مورد، امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان در نشست «فرمت مسکو» در شهر کازان اشتراک و سخنرانی کرد. این نشست به میزبانی ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان برگزار شده بود.

با وجود این، روسیه هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته است و این گروه در روسیه هنوز به عنوان «یک گروه ممنوعه و تروریستی» شناخته می شود.

همچنین روسیه در بیش از دو سال گذشته بارها بر ایجاد و تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان تأکید کرده است و از طالبان خواسته است که در این راستا اقدام کنند.

روسیه همچنین نگران مسائل امنیتی از جانب افغانستان است؛ از جمله نفوذ گروه های تروریستی، مافیای مواد مخدر و شبکه های بزرگ جرمی از افغانستان به قلمرو خود هست.

روسیه در بیش از دو سال گذشته همچنان که تعامل با طالبان را حفظ کرده است، با مخالفان این گروه نیز قطع ارتباط نکرده است و تلاش کرده است با هر دو طرف، روابط خود را حفظ کند.

اما مشخص نیست که آیا نشست کنونی که با حضور چهره های برجسته مخالف طالبان برگزار شده است، می تواند بر روابط روسیه با طالبان تأثیر بگذارد یا خیر؟

دکمه بازگشت به بالا