پناهندگانحقوق بشرعکس

بحران پناهندگان: خط مقدم ترکیه

تهیه شده توسط: نصیره احمدی

از اواخر دهه 1970، افغانستان درگیری های مختلفی را تجربه کرده است که منجر به آواره شدن میلیون ها شهروند افغان از خانه های خود شده است. در طول سالیان متمادی، کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان برای تعداد قابل توجهی از این پناهجویان افغان پناهگاه فراهم کرده اند. با این حال، در سال های اخیر، ترکیه به عنوان یک مقصد به طور فزاینده محبوب برای کسانی که به دنبال امنیت و ثبات هستند، ظاهر شده است.

نزدیکی جغرافیایی ترکیه به افغانستان این کشور را به گزینه ای جذاب برای پناهجویان افغان تبدیل کرده است. این کشور با ایران مرز مشترک دارد که به عنوان دروازه ای برای بسیاری از افغان هایی است که از وطن جنگ زده خود فرار می کنند. علاوه بر این، اقتصاد نسبتا قوی و ثبات سیاسی ترکیه آن را به مقصدی جذاب برای کسانی که در جستجوی زندگی بهتر هستند تبدیل کرده است.

هجوم پناهجویان افغان به ترکیه از چشم دولت دور نمانده است. در پاسخ، ترکیه سیاست ها و اقدامات مختلفی را برای رفع نیازهای این افراد آواره اجرا کرده است. یکی از این سیاست ها، مقررات حفاظت موقت است که به پناهندگان افغان اجازه می دهد در ترکیه پناهنده شوند و به خدمات ضروری مختلف از جمله مراقبت های بهداشتی، آموزشی، و کمک های حقوقی دسترسی داشته باشند.

با این حال، با وجود این تلاش ها، چالش های فراروی پناهجویان افغان در ترکیه خالی از مشکل نیست. ادغام در جامعه ترکیه می تواند یک فرآیند پیچیده باشد، زیرا موانع زبانی و فرهنگی می تواند مانع از توانایی پناهندگان برای سازگاری کامل با محیط جدید خود شود. علاوه بر این، تقاضای زیاد برای منابع و ظرفیت محدود برای اسکان تعداد زیادی از پناهندگان فشار قابل توجهی بر زیرساخت ها و خدمات عمومی ترکیه وارد می کند.

دولت ترکیه با همکاری سازمان‌های بین‌المللی مانند کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) به تلاش برای بهبود شرایط زندگی پناهندگان افغان ادامه می‌دهد. تلاش هایی برای افزایش دسترسی به آموزش و برنامه های آموزش حرفه ای، با هدف تجهیز پناهندگان به مهارت های لازم برای شرکت در بازار کار و کمک بالقوه به اقتصاد ترکیه انجام می شود.

علاوه بر این، ترکیه اهمیت همکاری بین‌المللی را در رسیدگی به چالش‌های ناشی از بحران پناهجویان به رسمیت می‌شناسد. این کشور فعالانه در گفتگوهای منطقه ای و بین المللی شرکت می کند و از افزایش حمایت و تقسیم بار میان کشورهای میزبان پناهندگان افغان حمایت می کند. تعهد ترکیه به تلاش برای راه حل های پایدار از طریق همکاری و مسئولیت مشترک، گواهی بر تعهد این کشور برای رسیدگی به نیازهای پناهندگان افغان است.

بحران پناهندگان: خط مقدم ترکیه

در سال‌های اخیر، ترکیه به‌عنوان یک بازیگر مهم در بحران جاری جهانی پناهندگان، به‌ویژه برای کسانی که از کشورهای جنگ‌زده مانند افغانستان فرار می‌کنند، ظاهر شده است. با تداوم تنش‌های ژئوپلیتیکی، این کشور فرا قاره‌ای بار عظیمی را در ارائه حمایت و پناهگاه برای میلیون‌ها آواره بر دوش می‌بیند. در این مقاله، نقش مهم ترکیه به عنوان کشور میزبان پناهندگان را بررسی خواهیم کرد و چالش ها، سیاست ها و تأثیر آن بر ملت و خود پناهندگان را بررسی خواهیم کرد.

موقعیت جغرافیایی ترکیه برای قرن ها آن را به عنوان دروازه ای بین اروپا و آسیا قرار داده است. نشستن در چهارراه قاره ها، تبدیل به یک نقطه ترانزیت محوری برای افرادی شده است که به دنبال امنیت و شروعی جدید هستند. در سال های اخیر، متأسفانه ترکیه با هجوم پناهجویان افغان مواجه بوده است که از واقعیت وحشتناک درگیری مداوم در سرزمین خود فرار می کنند. وسعت این بحران فشار زیادی بر زیرساخت ها، منابع و بافت اجتماعی ترکیه وارد کرده است.

انطباق با مقیاس بحران پناهجویان یک چالش بزرگ برای ترکیه بوده است. سیاست‌های این کشور در طول زمان تغییر کرده است زیرا با تعداد زیادی از افرادی که به دنبال پناهندگی در داخل مرزهای خود هستند دست و پنجه نرم می‌کند. در ابتدا، ترکیه سیاست درهای باز داشت و پناهندگان را بدون تبعیض می پذیرفت. با این حال، با افزایش اعداد، دولت تدابیر سخت گیرانه تری را برای مدیریت موثر این وضعیت به کار گرفت. نکته قابل توجه، توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه در سال 2016 با هدف جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از طریق تشویق پناهندگان به ماندن در ترکیه به جای دنبال کردن مسیرهای خطرناک به سمت اروپا بود. با این وجود، ترکیه بزرگترین کشور میزبان پناهندگان در سراسر جهان باقی مانده است و در پایان سال 2020 بیش از 4 میلیون آواره را در خود جای داده است که تقریباً 3.6 میلیون نفر از کشورهای همسایه سوریه هستند.

چالش های پیش روی ترکیه و شهروندان آن چند وجهی است. هجوم گسترده پناهندگان منابع عمومی از جمله مراقبت های بهداشتی، آموزش و پرورش و فرصت های شغلی را تحت فشار قرار داده است. شهرهای شلوغ، مانند استانبول، برای ارائه مسکن و خدمات عمومی مناسب هم به جمعیت بومی و هم به جوامع پناهنده دچار مشکل شده اند. این فشار بر منابع باعث ایجاد تنش و درگیری های گاه به گاه بین مردم محلی و پناهندگان شده است، زیرا فشارها بر خدمات عمومی افزایش می یابد. با این حال، با وجود این چالش‌ها، ترکیه یک چارچوب حفاظتی موقت ایجاد کرده است که به پناهندگان امکان دسترسی به خدمات ضروری از جمله مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، و حفاظت از اخراج را می‌دهد. این نشان دهنده تعهد این کشور به ایجاد یک پناهگاه امن برای نیازمندان، علیرغم فشار زیاد بر منابع خود است.

با این حال، تأثیر این بحران فراتر از مرزهای ترکیه است. اتحادیه اروپا همچنین با توجه به پتانسیل جریان پناهجویان به اروپا، در واکنش ترکیه به بحران پناهجویان منافعی دارد. برای حمایت از ترکیه، اتحادیه اروپا به پروژه های بشردوستانه مختلف برای بهبود شرایط زندگی پناهندگان کمک مالی کرده است. این همکاری بر شناخت جامعه بین المللی از نقش حیاتی ترکیه به عنوان یک کشور خط مقدم در مدیریت و کاهش بحران پناهجویان تاکید می کند.

موقعیت ترکیه به عنوان یک کشور میزبان برای پناهندگان، به ویژه پناهجویان از افغانستان، غیرقابل انکار است که اهمیت زیادی دارد. موقعیت جغرافیایی کشور، سیاست های در حال تحول و تعهد آن به ارائه حفاظت موقت از افراد آواره منجر به میزبانی یکی از بزرگترین جمعیت پناهندگان در سطح جهان شده است. گرچه ترکیه با چالش‌های متعددی از داخل و خارج مواجه است، اما واکنش ترکیه به این بحران نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری، دلسوزی و تعهد این کشور برای حمایت از نیازمندان است. همانطور که بحران جهانی پناهندگان همچنان در حال تکامل است، ترکیه بدون شک یک بازیگر حیاتی در جهت یابی از پیچیدگی های این چالش بشردوستانه جاری باقی خواهد ماند.

در پایان، ترکیه به یک مقصد مهم برای پناهجویان افغان تبدیل شده است که به دنبال امنیت و آینده ای بهتر هستند. در حالی که چالش‌های پیش روی این افراد قابل توجه است، دولت ترکیه با همکاری سازمان‌های بین‌المللی، با جدیت تلاش می‌کند تا حمایت و کمک‌های لازم را ارائه کند. ترکیه با اجرای سیاست‌هایی که دسترسی به خدمات ضروری را تسهیل می‌کند و ادغام در جامعه را ارتقا می‌دهد، گام‌هایی برای تضمین آینده روشن‌تر برای پناهندگان افغان در داخل مرزهای خود برمی‌دارد.

با این حال، در میان چالش‌ها، داستان‌هایی از انعطاف‌پذیری، امید و موفقیت وجود دارد. پناهندگان افغان، مسلح به عزم و اراده برای زنده ماندن، در آغوش گرم جوامع ترک که آنها را به عنوان هموطنان خود در آغوش می گیرند، آرامش می یابند. کارآفرینان، هنرمندان و متخصصان ظهور می‌کنند که به بافت غنی جامعه ترکیه کمک می‌کنند و ثابت می‌کنند که پناهندگان دارای پتانسیل استفاده نشده برای برتری با این فرصت هستند.

در پایان، سفر پناهجویان افغان به ترکیه گواهی بر روح تسلیم ناپذیر انسانیت است. نقش ترکیه به عنوان یک پناهگاه امن برای کسانی که از جنگ فرار می کنند باید به رسمیت شناخته شود و مورد تحسین قرار گیرد. از آنجایی که جهان با بحران جاری پناهجویان دست و پنجه نرم می کند، این مسئولیت جمعی ماست که به افراد نیازمند حمایت و کمک کنیم و حس وحدت و شفقت جهانی را تقویت کنیم. تنها از طریق چنین اقداماتی می‌توان امیدوار بود که دنیایی واقعاً برابر و عادلانه برای همه ایجاد کنیم.


*این گزارش خبری با حمایت روزنامه نگاران برای حقوق بشر «JHR» تهیه شده است.

 

دکمه بازگشت به بالا