افغانستانحقوق بشر

یک عضو مجلس ایران: ایرانی‌هایی که به اتباع خارجی غیرمجاز خانه یا شغل دهند مجازات خواهند شد

ابوالفضل ابوترابی، یک عضو مجلس نمایندگان ایران گفته است که «ایرانی‌هایی که به اتباع خارجی غیرمجاز خانه یا شغل دهند مجازات خواهند شد».

ابوترابی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، مفاد طرح ساماندهی اتباع خارجی را تشریح کرده است. او گفته است که این طرح دارای ۱۰۳ ماده و تبصره است و همه مسائل مهاجران را دربر می‌گیرد.

وی ادامه داده است: یکی از مفاد این طرح تشکیل سازمان ملی مهاجرت بود که در قالب بندی از لایحه برنامه هفتم توسعه به تصویب مجلس رسید. رتبه بندی اتباع خارجی یکی دیگر از مواردی است که در این طرح دیده شده است. اینکه اتباع خارجی با چه جرم‌ها و تخلفاتی از کشور نیز تردد خواهند شد در این طرح دیده شده است.

این عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای ایران گفته است: یکی از موضوعات مهم دیده شده در این طرح ساماندهی ایرانیان است، ما تا زمانی که ایرانی‌ها را ساماندهی نکنیم، نمی‌توانیم اتباع خارجی را نیز ساماندهی کنیم. باید کاملا مشخص شود شخص ایرانی که به اتباع خارجی خانه اجاره داده است، چه کسی هست؟ و اگر خانه خود را به اتباع غیرمجاز اجاره داد باید مجازات شود. همچنین باید کارفرمای ایرانی که به اتباع خارجی غیرمجاز کار می‌دهد، مجازات شود.

او تأکید کرده است که فضا برای مهاجران غیرمجاز تنگ شود.

ابوترابی گفته است: امروز ۱۷ کارت از سوی دستگاه های مختلف به اتباع خارجی داده می شود که این اشتباه است. در این طرح پیش بینی شده است تا همه این کارت ها در یک کارت تجمیع شود که پشت آن نیز کارت بانکی اتباع باشد و قابل رصد باشد. این کارت هم کد شناسه اتباع را دارد هم کارت بانکی فرد به شمار می رود. با این کارت تمام کارهای مالی، تحصیلی و شغلی اتباع دنبال خواهد شد.

به گفته این عضو مجلس ایران، طرح ساماندهی اتباع خارجی در حال حاضر، به لحاظ اختلاف نظراتی که بین چند دستگاه وجود دارد، مسکوت مانده است.

ایران از سال‌ها به این طرف میزبان میلیون‌ها مهاجر افغانستانی است. اکثر این مهاجران غیرمجاز هستند و به گونه قاچاق وارد ایران شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا