پناهندگان

سازمان ملل بار دیگر از پاکستان خواست تا اخراج مهاجران افغان را متوقف کند

در حالی که پاکستان به اخراج اجباری اتباع افغان ادامه می دهد سازمان ملل متحد نگرانی هایی را در مورد رفاه عودت کنندگان با نزدیک شدن به فصل زمستان مطرح کرده و خواستار تعلیق اخراج پناهجویان افغان شده است.

این سازمان از دولت پاکستان خواسته است تا اخراج بیش از یک میلیون پناهجوی افغان را حداقل در فصل زمستان متوقف کند.
کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اعلام کرده است که پاکستان باید اخراج پناهجویان افغان را متوقف کند.

مقامات پاکستانی قصد خود را برای ادامه اخراج بیش از یک میلیون پناهجوی “غیرقانونی” افغان که در آنجا زندگی می کنند، اعلام کرده اند.

پیش از این وزیر داخله دولت موقت پاکستان گفته بود که نزدیک به 90 درصد اخراج شدگان از پاکستان اتباع افغانستان هستند.

دولت پاکستان تأیید کرده است که تصمیم خود برای اخراج مهاجران غیرقانونی را لغو نخواهد کرد و به گفته مقامات دولتی، روند اخراج وارد مرحله دوم خود شده است و قرار است تا ژانویه 2024 حدود یک میلیون مهاجر غیرقانونی از پاکستان اخراج شوند. .

این در حالی است که آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد قبلاً از پاکستان خواسته بود تا اخراج پناهجویان افغان در فصل زمستان را متوقف کند، و دلیل آن شرایط سخت زمستان در افغانستان است که می تواند زندگی را به خطر بیندازد.

سخنگوی این آژانس، زمستان را زمان نامناسبی برای اخراج ها توصیف کرد و گفت: “ما در مورد زنان، کودکان و مردان مستاصل در حال حرکت صحبت می کنیم که دسته دسته پاکستان را ترک می کنند.”

لازم به ذکر است که در کمتر از دو ماه و عمدتاً در یک ماه گذشته، نزدیک به نیم میلیون مهاجر افغان از پاکستان اخراج شده اند که گزارش ها حاکی از آن است که 90 درصد این مهاجران در گذرگاه مرزی تورخم فاقد سرپناه هستند.

تقریباً 4 میلیون مهاجر و پناهنده افغان در پاکستان زندگی می کنند که حدود 1.7 میلیون از آنها فاقد مدارک لازم برای اقامت در این کشور هستند. مقامات پاکستانی پس از پایان مهلت تعیین شده، بازداشت و اخراج مهاجران از کراچی را از اول نوامبر سال جاری آغاز کردند و از آن زمان تاکنون هزاران مهاجر افغان اخراج شده اند.

بسیاری از افغان‌ها از ترس امنیت خود در افغانستان تحت کنترل طالبان پس از خروج ایالات متحده، در پاکستان مخفی شده‌اند.

دادگاه عالی پاکستان دادخواستی از سوی فعالان حقوق بشر دریافت کرده است که به دنبال توقف این اخراج هستند، اما هنوز برای بررسی برنامه ریزی نشده است.

بسیاری از سازمان ها و نهادهای بین المللی تصمیم پاکستان را محکوم کرده و نسبت به وضعیت عودت کنندگان با نزدیک شدن به شب و روز زمستان ابراز نگرانی کرده اند.

دکمه بازگشت به بالا