افغانستانجهان

گزارش سالانه وزارت خارجه امریکا: گروه‌های هراس‌افگن منطقه‌ای هنوز در افغانستان فعال‌اند

وزارت خارجه امریکا در گزارش سالانه خود در مورد تروریسم جهانی گفته است که تلاش امارت اسلامی برای جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی واضح نیست و برخی از عناصر گروه‌های هراس‌افگن منطقه‌ای هنوز در این منطقه فعال هستند.

گزارش سالانه‌ این وزارت روز جمعه، ۱۰ قوس، منتشر شده و نشان می‌دهد که حملات شاخه خراسان داعش در افغانستان که عمدتا غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد همچنان ادامه دارد.

مشخصا از دو گروه تروریستی در این گزارش نام برده شده که در افغانستان فعال هستند. یکی شاخه خراسان داعش که امارت اسلامی آنرا «خوارج» می‌خواند و دیگری القاعده که هنوز حکومت سرپرست (طالبان) در قبال آن مشخص نیست.

در این گزارش گفته شده، علی‌رغم حضور القاعده در افغانستان و گروه‌های وابسته به این گروه در شبه‌قاره‌ی هند، هنوز توانایی سازمان‌دهی و اجرای حملات از افغانستان به غرب را ندارند.

وزارت خارجه امریکا در گزارش خود از چندین حمله‌ی فرامرزی داعش به پاکستان، تاجیکستان و اوزبیکستان یاد کرده و گفته است این گروه قصد حمله به غرب را نیز داشته است.

گفتنی است که طبق گزارش‌های منطقه‌ای از افغانستان، بیش از ۲۰ گروه‌ تروریستی در افغانستان فعال است که عمده‌ترین نگرانی کشورهای منطقه از افغانستان را شامل می‌شود.

امارت اسلامی تاکنون در پیوند به این گزارش چیزی نگفته‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا