اقتصادپناهندگانجهانزندگی

سازمان ملل: افغانستان در وضعیت «اضطراری» همیشگی قرار دارد

لئونارد زولو، مسوول بخش افغانستان کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان با اشاره اینکه افغانستان «اظطراری برای همیشه» است تاکید کرده که اخراج مهاجران افغانستان از پاکستان این وضعیت را دایمی ساخته است.

این مقام کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان روزدوشنبه، سیزدهم قوس در دیدار از بروکسل این سخنان بیان کرده است.

زولو نقص حقوق بشر پس از سال ۲۰۲۱ را عامل بدتر شدن اوضاع در افغانستان دانسته تاکید کرده که « به همین دلیل است که می گویم این یک وضعیت اظطراری دایمی است که ادامه یافته است».

این مقامات سازمان ملل با اشاره به اخراج مهاجران افغانستان از پاکستان می گوید که آژانس‌های امداد‌رسان مجبور هستند با پاکستانی که نیم میلیون مهاجر از اخراج کرده «مبارزه» کند.

بر اساس آمار این مقام سازمان ملل در امور پناهندگان روزانه حدود ۲۰ هزار مهاجر افغانستان از پاکستان اخراج می شوند.

همچنین لوزو در بخش از سخنان خود افزوده که در دوسال گذشته حدود ۵۰ فرمان محدودیت علیه زنان و دختران در افغانستان صادر شده است.

او این محدودیت‌ها را شامل «ممنوعیت تحصیل زنان و دختران، اجبار آنها به پوشیدن پوشش تمام بدن هنگام حضور در اماکن و محرومیت از دسترسی آنها به سالن های ورزشی، حمام های عمومی، پارک های عمومی و پارک های تفریحی» ذکر کرده است.

بر اساس اطلاعات این نهاد سال گذشته حدود شش میلیون نفر با قحطی مواجه شدند.

ازسوی هم این مقام سازمان ملل با اشاره به زلزله‌ها و سال‌های ویران‌گر آمار داده که حدود ۲۹ میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

این در حالی است که پیش از این نیز شماری از نهاد‌های بین‌المللی با ابراز نگرانی از اخراج و وضعیت مهاجران اخراج شده خواهان توقف فوری این شده بوده‌اند.

 

دکمه بازگشت به بالا