افغانستانجهان

چین نیز بر ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کرد

امارت اسلامی در بیشتر از دو سال حاکمیت خود -علی‌رغم گسترش روابط با همسایگان افغانستان- هنوز نتوانسته مشروعیت منطقه‌ای و بین‌المللی کسب کند. چین یکی از کشورهایی است که در تعامل با امارت اسلامی تا مرز تبادله‌ی سفیر میان کابل و پکن پیش رفته اما طبق تازه‌ترین اظهارات سخنگوی وزارت خارجه‌ی این کشور، نظام امارت اسلامی تاوقتی که اصلاحات لازم در آن لحاظ نشود به‌رسمیت شناخته نمی‌شود.

چین نخستین کشوری بود که از سطح تعاملات تجاری با امارت اسلامی فراتر رفت و در ماه سنبله‌ی سال جاری یک سفیر جدید برای افغانستان معرفی کرد. امارت اسلامی نیز برای نخستین بار پس از حاکمیت خود اعتمادنامه‌ی یک سفیر را پذیرفت و از او در سطح یک رییس‌جمهور در کابل پذیرایی کرد که خبرساز شد.

کارشناسان این اقدام چین را جسورانه توصیف کرده و گفتند که این کشور در صدد به‌رسمیت شناختن نظام امارت اسلامی در افغانستان است. اما وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه‌ی چین به‌تازه‌گی اعلام کرده است که نظام امارت اسلامی با ساختار کنونی قابل قبول نیست.

به گفته‌ی او، «افغانستان نباید از جامعه جهانی طرد شود» و نیز تاکید کرده است که «ما امیدواریم افغانستان [طالبان] به انتظارات جامعه جهانی بیشتر توجه کند و یک نظام سیاسی فراگیر و باز ایجاد نماید.»

سخنگوی وزارت خارجه چین از امارت اسلامی خواسته که در سیاست داخلی و خارجی خود «باثبات و معتدل» باشد و نیز در مبارزه با هراس‌افگنی، «قاطع» عمل کند.

تنها چین نیست که از ساختار نظام امارت اسلامی راضی نیست؛ سایر کشورهای منطقه و جهان نیز انتظارات خود از امارت اسلامی را صریحا بیان کرده‌اند که «ایجاد حکومت فراگیر»، «رعایت حقوق بشر به ویژه لغو محدودیت‌های وضع‌شده علیه زنان» و «قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی و مبارزه‌ي قاطع علیه هراس‌افگنی» را شامل می‌شود.

اما امارت اسلامی این انتظارات جامعه جهانی را گاهی مداخله در امور داخلی افغانستان عنوان کرده و غالبا نیز مدعی شده که نظام آنان فراگیر است و حقوق بشر نیز طبق تفسیر آنان از شریعت رعایت شده است.

وزارت خارجه‌ی چین همچنان خواستار ادغام افغانستان به جامعه بین‌المللی شده اما طبق گزارش فریدون سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان، افغانستان تحت کنترل امارت اسلامی بدون رعایت معاهدات بین‌المللی، عدم احترام به حقوق بشر و عدم مشروعیت کامل به جامعه بین‌‌المللی ادغام نخواهد شد.

 

دکمه بازگشت به بالا