پناهندگانحقوق بشر

ناکامی «شرم‌آور» بریتانیا در انتقال صدها عضو ارتش حکومت پیشین افغانستان

مستندات منتشر شده از سوی رسانه‌های بریتانیایی نشان می‌دهد که حدود ۲۰۰ عضو ارتش حکومت پیشین افغانستان که توسط نیروهای بریتانیایی آموزش دیده بودند در معرض اخراج از پاکستان قرار دارند.

طبق گزارش بی‌بی‌سی، این سربازان بعد از رویکار آمدن امارت اسلامی، افغانستان را به دلیل تهدیداتی که متوجه آنهاست کرده‌اند و اکنون همراه با اعضای خانواده‌شان در پاکستان به‌‌سر می‌برند، جایی که در حال حاضر مهاجران افغان از اندک‌ترین امنیت و رفاه اجتماعی برخوردار نیستند.

گزارش این رسانه همچنان نشان می‌دهد که پرونده مهاجرتی برخی از این سربازان طی مراحل نشده و برخی دیگر نیز از سوی دولت بریتانیا پاسخ منفی دریافت کرده‌اند.

این وضعیت سبب شده که سربازان حکومت پیشین افغانستان در بلاتکلیفی قرار بگیرند: از یک طرف امکان بازگشت به افغانستان برای آنان میسر نیست چون ممکن است به قیمت جان‌شان تمام شود از سوی دیگر، ناچارند که در پاکستان به‌صورت مخفی زندگی کنند و توانایی حمایت از خانواده‌شان را کاملا از دست بدهند.

بی‌بی‌سی‌ به نقل از علی، یکی از نیروهای ویژه‌ی قطعه ۳۳۳ حکومت پیشین افغانستان گزارش داده که دولت بریتانیا در با رها کردن آنان در این شرایط به آنان خیانت کرده است. او شرایط سختی را در پاکستان تجربه می‌کند و پرونده‌ی مهاجرتی‌اش نیز پیش‌رفت نداشته است: «در یک اتاق با زن و پنج کودکم زندگی می‌کنم و از ترس پولیس نمی‌توانم کار کنم. سه ماه است که خودم را در خانه محبوس کرده‌ام.»

یکی دیگر از همکاران محلی بریتانیا از مخفی‌گاه خود در پاکستان به بی‌بی‌سی گفته است که «ما تعدادی از رهبران طالبان را دستگیر کردیم. می‌دانستند که ما در کنار نیروهای بین‌المللی می‌جنگیم بنابراین تهدید علیه من جدی است.»

جنرالان و فرماندهان بریتانیایی که ماموریت‌های چندین ساله در افغانستان داشته‌اند نیز ناکامی بریتانیا در انتقال همکاران محلی، به ویژه اعضای ارتش حکومت پیشین افغانستان را تایید کرده و آنرا «مایه‌ی شرم» عنوان کرده‌اند.

ریچارد بارونز، جنرال بازنشسته‌ی بریتانیایی که بیش از ۱۲ سال در ارتش بریتانیا در افغانستان کار کرده به بی‌بی‌سی گفته است که عدم پایبندی دولت بریتانیا در خصوص حمایت از همکاران محلی در افغانستان «مایه‌ی شرم» است.

به گفته‌ی او، «این یک خیانت است و هزینه‌ی این خیانت را مردمی می‌دهند که در کنار ما خدمت کرده‌اند و حالا باید یا جان بدهند و یا زندگی‌شان را در زندان سپری کنند.»

 

دکمه بازگشت به بالا