جهانحقوق بشرزندگی

جنبش اعتراضی «زن، زندگی، آزادی» برنده جایزه ساخاروف پارلمان اروپا شد

جایزه آزادی تفکر ساخاروف که مهم‌ترین جایزه حقوق بشری پارلمان اروپاست روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم قوس طی مراسمی در استراسبورگ‌ فرانسه به نمایندگان خانواده مهسا امینی و جنبش «زن زندگی ازادی» اهدا شد.

جایزه ساخاروف عالی‌ترین جایزه اتحادیه اروپا برای فعالیت در حوزه حقوق بشر به‌حساب می‌آید و ارزش نقدی آن ۵۰ هزار یورو است. این جایزه هرسال به فرد، افراد، گروه‌ها، یا نهادهایی اهدا می‌شود که در دفاع از آزادی اندیشه اقدامی قابل‌ملاحظه انجام داده‌اند.

جنبش زن، زندگی، آزادی پس از کشته شدن مهسا امینی، دختر جوان ایرانی در بازداشت نیروهای مذهبی- اخلاقی ایران (گشت ارشاد) شکل گرفت و در عرض کمتر از چند به جنبشی با ابعاد جهانی تبدیل شد که توسط زنان رهبری می‌شد.

صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی و شماری از کشته‌شدگان این خیزش سراسری به نمایندگی از جنبش «زن، زندگی، آزادی» هنگام اهدای این جایزه در فرانسه حضور داشتند.

روبرتامتسولا، رئیس پارلمان اروپا هنگام اعطای این جایزه با اشاره به ممنوع الخروج بودن خانواده مهسا امینی‌، این رویکرد را نمونه‌ی بارز از محدودیت‌های زندگی مردم ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی خوانده و افزود که شجاعت و پایداری زنان ایران در تلاش برای عدالت، آزادی و حقوق بشر متوقف نخواهد شد.

صالح نیکبخت، وکیل خانواده مهسا امینی در پارلمان اروپا پیام مژگان افتخاری، مارد مهسا امینی را به خوانش گرفت. مادر مهسا امینی در این پیام، دخترش را با ژان دارک، قدیس و قهرمان ملی فرانسه مقایسه کرد و گفت که مرگ این دو زن، تاریخ‌ساز شد و افزود که نام دخترش تبدیل به رمز رهایی شده و رویای ازادی را از زادگاهش کردستان، به ایران و تمام جهان گسترش داده است.

جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه، که به جایزه ساخاروف معروف است، همه ساله به افراد یا گروه‌هایی داده می‌شود که زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر و آزادی اندیشه کرده‌اند.

این جایزه نخستین بار در سال ۱۳۶۷ به نلسون ماندلا و آناتولی مارچنکو اهدا شد.

 

دکمه بازگشت به بالا