افغانستان

مجاهد در واکنش به گزارش دبیرکل سازمان ملل: دست‌آوردها نادیده گرفته نشوند

امارت اسلامی در واکنش به گزارش اخیر انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به شورای امنیت از نقاط مثبت این گزارش استقبال کرده و می‌گوید که افغانستان برای پیشرفت، امنیت و ثبات به همکاری جامعه جهانی نیاز دارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در پیامی به خامه پرس گفت که افغانستان در دو سال گذشته دست‌آوردهای زیادی در بخش‌های اقتصادی، امنیتی، مبارزه با مواد مخدر، آموزش و صحت داشته که به آنها نیز باید اعتراف شود و تنها به موضوعات کوچک تمرکز نشود.

او افزود که امارت اسلامی در تلاش است تا ناهنجاری‌ها و مشکلات موجود را به مرور زمان حل کند.

دبیرکل سازمان ملل اخیراً گزارش سه ماهه اش را درباره افغانستان به شورای امنیت این سازمان ارائه کرد.

قوت گرفتن اپوزیسیون سیاسی افغانستان در تبعید، حملات داعش، قتل‌های فراقانونی، بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه و بدرفتاری با مقام‌های و نظامیان سابق، ادامه محدودیت‌ها علیه زنان، افزایش بی‌سابقه سطح نیازمندی‌های بشری در افغانستان و کاهش کشت کوکنار از جمله موضوعاتی بود که در گزارش انتونیو گوترش به شورای امنیت سازمان ملل بازتاب یافته بود.

در همین حال آگاهان نیز معتقدند که با رویکار آمدن امارت اسلامی جنگ در افغانستان خاتمه یافته، نا امنی کاهش پیدا کرده و گروه‌های تروریستی از جمله داعش در افغانستان سرکوب شده است.

احمدخان اندر، کارشناس سیاسی گفت که هنوز هم حکومت مبتنی بر قوانین بین المللی و قانون اساسی افغانستان که در آن کار به اهل کار سپرده شود و حقوق تمامی اتباع به شمول زنان در آن تامین شود، در کشور شکل نگرفته است.
آگاهان تاکید دارند که برای تامین امنیت، صلح و ثبات پایدار در افغانستان، جامعه جهانی و حکومت سرپرست باید برای تعامل سیاسی در افغانستان بگونۀ مشترک تلاش کنند.

 

دکمه بازگشت به بالا